Středočeský kraj

PrahaStředočeský krajKarlovarský krajPlzeňský krajJihočeský krajKraj VysočinaJihomoravský krajZlínský krajMoravskoslezský krajOlomoucký krajPardubický krajKrálovehradecký krajLiberecký krajÚstecký kraj

Klikněte na vybraný kraj na mapce vlevo, abyste zobrazili události jen z vybraného kraje.

Podívejte se na všechny novinky, přednášky, exkurze, floristické kurzy nebo konference.

Kalendář akcí

Exkurze: Kačina

Středočeský kraj – poloha v rámci ČR  (převzato z Wikipedie, autor: Hustoles – Vlastní dílo, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14912904

Vedoucí: J. Vojta

Výprava za loukami a lužními lesy Zámeckého parku Kačina. Exkurze se bude týkat původní vegetace. 

Sraz v 9:00 v Kutné Hoře na zastávce autobusu před hlavním (vlakovým) nádražím (předpokládaný příjezd účastníků rychlíkem R 977 z Prahy), odtud půjdeme pěšky přes Nové Dvory a PP Nový rybník u Kačiny do Zámeckého parku.

Návrat opět pěšky na nádraží v Kutné Hoře. Kilometrově poměrně náročná exkurze (v místě není v sobotu veřejná doprava).

Kraj
Středočeský kraj

Exkurze: Horní část Klíčavy

Středočeský kraj – poloha v rámci ČR  (převzato z Wikipedie, autor: Hustoles – Vlastní dílo, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14912904)

 

Vedoucí: M. Štefánek

Od PR Prameny Klíčavy, přes rybníky Horní a Dolní Kracle a Prvním luhem ke Klíčavským loukám (PR Údolí Klíčavy). Uvidíme rašelinné prameniště (namátkou Salix rosmarinifolia, Carex davalliana, Drosera rotundifolia), bohatou vegetaci vodních makrofyt (Nymphaea candida, Potamogeton acutifolius, P. alpinus, P. obtusifolius) a zachovalá společenstva nivních luk (Pedicularis palustris, Phyteuma orbiculare, Dactylorhiza majalis atd.).

Kraj
Středočeský kraj

Exkurze: Křivoklátsko z Roztok do Zbečna

Středočeský kraj – poloha v rámci ČR

 

Vedoucí: J. Chrtek

Trasa exkurze povede přes rezervaci Na Babě, Křivoklát a rezervaci Brdatka do Zbečna (podle času možná i krátce údolí Klíčavy), nejrůznější typy lesů (zakrslé doubravy, doubravy, dubohabřiny, lipové javořiny), skalní stepi, skály, suché trávníky, pobřežní vegetace.

Vlakem z Prahy hl. n. v 7:15, příjezd Roztoky u Křivoklátu 8:29 (přestup v Berouně), sraz na nádraží po příjezdu vlaku. Odjezd vlakem ze Zbečna 15:54, 16:41 (v případě zájmu i později…).

Kraj
Středočeský kraj

Exkurze: Pátrání po slatinných loučkách v okolí Dobříše

Středočeský kraj – poloha v rámci ČR

 

Exkurze nás zavede na velmi pestrou škálu biotopu – od anglického parku s přirozenou lesní vegetací a květnatými loukami, přes zbytky slatinných a mokřadních lesních luk až po rybníky. Přibližně 15 km dlouhá trasa (s možností návratu takřka v libovolném místě) vede neustále překvapující krajinou Dobříšska. Z vytipovaných lokalit jsou uváděny např. Aconitum variegatum, Carex tomentosa, Ceratophyllum submersum, Pyrola rotundifolia a historicky také Bupleurum longifolium a Triglochin palustre.

Kraj
Středočeský kraj

Exkurze za mechy, lišejníky a cévnatými rostlinami do údolí Zákolanského potoka

Pulsatilla pratensis subsp. bohemica (koniklec luční český)

 

Vedoucí exkurze: Z. Palice, Z. Soldán & P. Špryňar

Trasa povede ze Zeměch přes Sprašovou rokli a dál polní cestou do Otvovic, přes Otvovickou skálu a údolím potoka po červené do obce Minice. 

Kraj
Středočeský kraj