Středočeský kraj

PrahaStředočeský krajKarlovarský krajPlzeňský krajJihočeský krajKraj VysočinaJihomoravský krajZlínský krajMoravskoslezský krajOlomoucký krajPardubický krajKrálovehradecký krajLiberecký krajÚstecký kraj

Klikněte na vybraný kraj na mapce vlevo, abyste zobrazili události jen z vybraného kraje.

Podívejte se na všechny novinky, přednášky, exkurze, floristické kurzy nebo konference.

Kalendář akcí

Exkurze: Ze Srbska do Berouna přes Kodu a Tetínské skály - ZMĚNA ČASU SRAZU

ilustrační fotografie - pohled na Berounku

 

Vedoucí exkurze: Tomáš Tichý

Trasa povede ze Srbska Kodskou roklí, na vrch Za Lípou, Tetínské skály a přes Damil a Ratinku do Berouna, alternativně podél Berounky zpět do Srbska s pohledy na řeku a skály. Těšit se můžete na pěnovcová prameniště, teplomilné doubravy, pěchavové trávníky s lomikameny a hvozdíkem sivým a na pastviny s teplomilnými trávníky.

Kraj
Středočeský kraj

Exkurze do okolí Prahy - pro studenty PřF UK, ČLENY ČBS I ŠIROKOU VEŘEJNOST

 

Dle aktuálních protiepidemických opatření je možné pořádat spolkové, aj. hromadné venkovní akce, tedy i naše exkurze, do 50 osob. Prosíme o dodržení podmínek daných platným vládním nařízením. Testy na Covid-19 nezajišťujeme.

Nejbližší exkurze proběhne v sobotu 29. května, bude směřovat do okolí Berouna, více zde.

Kraj
Praha
Středočeský kraj

Exkurze: Nejvýchodnější částí Křivoklátska z Berouna přes vrch Děd a keltské oppidum Stradonice do Nižboru

Ilustrační obrázek - vstavač nachový (Orchis purpurea)

Vedoucí exkurze: Michal Štefánek

Trasa: Beroun — vrch a rozhledna Děd — údolí Habrového potoka — oppidum Stradonice – Nižbor

Během exkurze budou k vidění xerotermní biotopy (křoviny, trávníky, segetální společenstva) na kontaktu Křivoklátska a Českého krasu. Potkat zde můžeme např. na vstavač nachový (Orchis purpurea), sasanku lesní (Anemone sylvestris), růži galskou (Rosa gallica) nebo třešeň křovitou (Prunus fruticosa).

Kraj
Středočeský kraj

Exkurze na Kladensko

Ilustrační fotografie - jahodník obecný (Fragaria vesca)

 

Další exkurze pořádaná ve spolupráci s Katedrou botaniky PřF UK povede na Kladensko (lesy Voleška a Krnčí, haldy u Mayrovky?, Vinařická hora). Navštívíme místní lesní i nelesní společenstva (mochnové doubravy, bučiny, xerotermní trávníky), přirozená i antropogenní stanoviště.

Doporučený spoj: vlak (Sp 1562) ze zastávky Praha-Masarykovo nádraží 8:02, sraz na zastávce Kladno-Ostrovec po příjezdu vlaku (8:49). Návrat autobusem z Vinařic (s přestupem v Kladně), např. 14:05, 15:05 či 16:05.

Vedoucí exkurze: Michal Štefánek.

Kraj
Středočeský kraj

Exkurze do Polabí - Žehuňsko-Báň, Dlouhopolský rybník

Ilustrační obrázek - ostřice Otrubova (Carex otrubae)

 

Další exkurze pořádaná ve spolupráci s PřF UK zamíří do Polabí. Plánovaná trasa povede z Dobšic nad Cidlinou přes PP Žehuňsko — Báň (největší zachovalé bílé stráně ve východním Polabí) a NPP Dlouhopolský rybník (slatinné a bezkolencové louky, teplomilné doubravy s mnoha chráněnými druhy).

Odjezd 7.57 z Prahy hl. n. (R 865 do Brna), přestup v Kolíně (na vlak do Trutnova), příjezd Dobšice nad Cidlinou 9.03, sraz v Dobšicích po příjezdu vlaku; zpět z Dlouhopolska 15.14

Kraj
Středočeský kraj

První exkurze do pražského okolí: mechy, lišejníky i cévnaté rostliny v Českém krasu

Ilustrační obrázek - blýskavka žlutá (Fulgensia fulgens)

 

Jarní cyklus exkurzí ČBS a PřF UK tradičně zahájíme výpravou za mechy a lišejníky. A cévnaté rostliny budou k vidění samozřejmě také, je jich spousta v plném květu.

Trasa povede z Karlštejna přes bývalou Komárkovu chatu ke Králově studni a dále do Srbska asi okolo pískovny Na Závěrce.

Odjezd vlakem Os 8818 v 7:48 z Prahy-hl. n. (v 7:55 odjezd ze Smíchovského nádraží), příjezd do Karlštejna v 8:32 (sraz před nádražím v Karlštejně).

Kraj
Středočeský kraj

Podzimní bryologicko-lichenologické setkání v Brdech

bls horazdovice 2018

Zveme Vás na tradiční podzimní setkání, které se bude konat ve dnech 17.-20. září na území CHKO Brdy a v  jeho blízkém okolí. Ubytování je zamluveno na zámku nacházejícím se  v centru města Spálené Poříčí (https://zamekspaleneporici.cz/ubytovani). Sraz je ve čtvrtek 17. 9. ve 13:30 hod. na zámku ve Spáleném poříčí (v mapce označeno fialovým obdélníkem), kde bude zajištěno ubytování. Zaparkovat lze přímo na nádvoří zámku (místo asi pro 12 aut), vjezd je hlavní bránou od náměstí.

 

Kraj
Středočeský kraj

Exkurze: Kačina

Středočeský kraj – poloha v rámci ČR  (převzato z Wikipedie, autor: Hustoles – Vlastní dílo, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14912904

Vedoucí: J. Vojta

Výprava za loukami a lužními lesy Zámeckého parku Kačina. Exkurze se bude týkat původní vegetace. 

Sraz v 9:00 v Kutné Hoře na zastávce autobusu před hlavním (vlakovým) nádražím (předpokládaný příjezd účastníků rychlíkem R 977 z Prahy), odtud půjdeme pěšky přes Nové Dvory a PP Nový rybník u Kačiny do Zámeckého parku.

Návrat opět pěšky na nádraží v Kutné Hoře. Kilometrově poměrně náročná exkurze (v místě není v sobotu veřejná doprava).

Kraj
Středočeský kraj