Středočeský kraj

PrahaStředočeský krajKarlovarský krajPlzeňský krajJihočeský krajKraj VysočinaJihomoravský krajZlínský krajMoravskoslezský krajOlomoucký krajPardubický krajKrálovehradecký krajLiberecký krajÚstecký kraj

Klikněte na vybraný kraj na mapce vlevo, abyste zobrazili události jen z vybraného kraje.

Podívejte se na všechny novinky, přednášky, exkurze, floristické kurzy nebo konference.

Kalendář akcí

Exkurze za Rostlinou roku a dalšími plevely na Kralupsko

Ilustrační obrázek - hlaváček letní (Adonis aestivalis), autor: Michal Štefánek

 

Převážně polní krajinou z Kralup přes Lešany do Velvar, k vidění budou vedle polních plevelů, hlaváčku letního (Adonis aestivalis), a možná i hlaváčku plamenného (Adonis flammea) či trýzele rozkladitého (Erysimum repandum), také xerotermní trávníky, kde se vyskytuje např. kozinec rakouský (Astragalus austriacus).

Odjezd Praha-Masarykovo nádraží v 8:12, příjezd Kralupy nad Vltavou 8:45 (zde sraz); návrat vlakem z Velvar nejspíše v 15:49 s přestupem v Kralupech (možno i dříve v 14:49 nebo naopak později v 16:49).  

Kraj
Středočeský kraj

Exkurze do Karlického údolí

Ilustrační obrázek - třemdava bílá (Dictamnus albus)

 

Exkurze míří do lesnaté krajiny ve východní části Českého krasu (vápnomilné bučiny, suťové lesy,habřiny, teplomilné šípákové a mochnové doubravy). Trasa vede na lokalitu zvonovce liliolistého (Adenophora liliifolia) a spousty dalších botanických „špeků“.

Sraz na železniční stanici v Dobřichovicích v 9:55 (po příjezdu vlaku od Prahy, z Hlavního nádraží odjezd v 9:19). Zpět autobusem z Roblína v 15:07 na Nádraží Radotín.

Vedoucí exkurze: Jaroslav Vojta a Michal Procházka

Kraj
Středočeský kraj

Exkurze po stopách Jindřicha Suzy za lišejníky, mechy i cévnatými rostlinami na suché vršky jižně od Berouna

Ilustrační obrázek - blýskavka žlutá (Fulgensia fulgens)

 

Od vlakového nádraží v Berouně po polních cestách na jih přes návrší Ratinka, Malý Koledník a okolo lomu Kosov zpět do Berouna.        

Sraz v 8:55 v Berouně před vlakovým nádražím (z Prahy je možné jet např. osobním vlakem v 7:51 z Hlavního nádraží nebo v 7:58 ze Smíchovského nádraží, příjezd do Berouna v 8:42).

Vedoucí exkurze: Zdeněk Palice, Zdeněk Soldán a Pavel Špryňar.

Program všech exkurzí plánovaných na jaře 2022 do okolí Prahy: https://botanospol.cz/cs/node/6659

Kraj
Středočeský kraj

Exkurze: Ze Srbska do Berouna přes Kodu a Tetínské skály - ZMĚNA ČASU SRAZU

ilustrační fotografie - pohled na Berounku

 

Vedoucí exkurze: Tomáš Tichý

Trasa povede ze Srbska Kodskou roklí, na vrch Za Lípou, Tetínské skály a přes Damil a Ratinku do Berouna, alternativně podél Berounky zpět do Srbska s pohledy na řeku a skály. Těšit se můžete na pěnovcová prameniště, teplomilné doubravy, pěchavové trávníky s lomikameny a hvozdíkem sivým a na pastviny s teplomilnými trávníky.

Kraj
Středočeský kraj

Exkurze do okolí Prahy - pro studenty PřF UK, ČLENY ČBS I ŠIROKOU VEŘEJNOST

 

Dle aktuálních protiepidemických opatření je možné pořádat spolkové, aj. hromadné venkovní akce, tedy i naše exkurze, do 50 osob. Prosíme o dodržení podmínek daných platným vládním nařízením. Testy na Covid-19 nezajišťujeme.

Nejbližší exkurze proběhne v sobotu 29. května, bude směřovat do okolí Berouna, více zde.

Kraj
Praha
Středočeský kraj

Exkurze: Nejvýchodnější částí Křivoklátska z Berouna přes vrch Děd a keltské oppidum Stradonice do Nižboru

Ilustrační obrázek - vstavač nachový (Orchis purpurea)

Vedoucí exkurze: Michal Štefánek

Trasa: Beroun — vrch a rozhledna Děd — údolí Habrového potoka — oppidum Stradonice – Nižbor

Během exkurze budou k vidění xerotermní biotopy (křoviny, trávníky, segetální společenstva) na kontaktu Křivoklátska a Českého krasu. Potkat zde můžeme např. na vstavač nachový (Orchis purpurea), sasanku lesní (Anemone sylvestris), růži galskou (Rosa gallica) nebo třešeň křovitou (Prunus fruticosa).

Kraj
Středočeský kraj

Exkurze na Kladensko

Ilustrační fotografie - jahodník obecný (Fragaria vesca)

 

Další exkurze pořádaná ve spolupráci s Katedrou botaniky PřF UK povede na Kladensko (lesy Voleška a Krnčí, haldy u Mayrovky?, Vinařická hora). Navštívíme místní lesní i nelesní společenstva (mochnové doubravy, bučiny, xerotermní trávníky), přirozená i antropogenní stanoviště.

Doporučený spoj: vlak (Sp 1562) ze zastávky Praha-Masarykovo nádraží 8:02, sraz na zastávce Kladno-Ostrovec po příjezdu vlaku (8:49). Návrat autobusem z Vinařic (s přestupem v Kladně), např. 14:05, 15:05 či 16:05.

Vedoucí exkurze: Michal Štefánek.

Kraj
Středočeský kraj