Středočeský kraj

PrahaStředočeský krajKarlovarský krajPlzeňský krajJihočeský krajKraj VysočinaJihomoravský krajZlínský krajMoravskoslezský krajOlomoucký krajPardubický krajKrálovehradecký krajLiberecký krajÚstecký kraj

Klikněte na vybraný kraj na mapce vlevo, abyste zobrazili události jen z vybraného kraje.

Podívejte se na všechny novinky, přednášky, exkurze, floristické kurzy nebo konference.

Kalendář akcí

Exkurze na Kladensko

Ilustrační fotografie - jahodník obecný (Fragaria vesca)

 

Další exkurze pořádaná ve spolupráci s Katedrou botaniky PřF UK povede na Kladensko (lesy Voleška a Krnčí, haldy u Mayrovky?, Vinařická hora). Navštívíme místní lesní i nelesní společenstva (mochnové doubravy, bučiny, xerotermní trávníky), přirozená i antropogenní stanoviště.

Doporučený spoj: vlak (Sp 1562) ze zastávky Praha-Masarykovo nádraží 8:02, sraz na zastávce Kladno-Ostrovec po příjezdu vlaku (8:49). Návrat autobusem z Vinařic (s přestupem v Kladně), např. 14:05, 15:05 či 16:05.

Vedoucí exkurze: Michal Štefánek.

Kraj
Středočeský kraj

Exkurze do Polabí - Žehuňsko-Báň, Dlouhopolský rybník

Ilustrační obrázek - ostřice Otrubova (Carex otrubae)

 

Další exkurze pořádaná ve spolupráci s PřF UK zamíří do Polabí. Plánovaná trasa povede z Dobšic nad Cidlinou přes PP Žehuňsko — Báň (největší zachovalé bílé stráně ve východním Polabí) a NPP Dlouhopolský rybník (slatinné a bezkolencové louky, teplomilné doubravy s mnoha chráněnými druhy).

Odjezd 7.57 z Prahy hl. n. (R 865 do Brna), přestup v Kolíně (na vlak do Trutnova), příjezd Dobšice nad Cidlinou 9.03, sraz v Dobšicích po příjezdu vlaku; zpět z Dlouhopolska 15.14

Kraj
Středočeský kraj

První exkurze do pražského okolí: mechy, lišejníky i cévnaté rostliny v Českém krasu

Ilustrační obrázek - blýskavka žlutá (Fulgensia fulgens)

 

Jarní cyklus exkurzí ČBS a PřF UK tradičně zahájíme výpravou za mechy a lišejníky. A cévnaté rostliny budou k vidění samozřejmě také, je jich spousta v plném květu.

Trasa povede z Karlštejna přes bývalou Komárkovu chatu ke Králově studni a dále do Srbska asi okolo pískovny Na Závěrce.

Odjezd vlakem Os 8818 v 7:48 z Prahy-hl. n. (v 7:55 odjezd ze Smíchovského nádraží), příjezd do Karlštejna v 8:32 (sraz před nádražím v Karlštejně).

Kraj
Středočeský kraj

Podzimní bryologicko-lichenologické setkání v Brdech

bls horazdovice 2018

Zveme Vás na tradiční podzimní setkání, které se bude konat ve dnech 17.-20. září na území CHKO Brdy a v  jeho blízkém okolí. Ubytování je zamluveno na zámku nacházejícím se  v centru města Spálené Poříčí (https://zamekspaleneporici.cz/ubytovani).  Upřesňující informace budou během léta zaslány přihlášeným účastníkům a zveřejněny na webových stránkách Sekce. Přihlášky zasílejte nejpozději do 15.

Kraj
Středočeský kraj

Exkurze: Kačina

Středočeský kraj – poloha v rámci ČR  (převzato z Wikipedie, autor: Hustoles – Vlastní dílo, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14912904

Vedoucí: J. Vojta

Výprava za loukami a lužními lesy Zámeckého parku Kačina. Exkurze se bude týkat původní vegetace. 

Sraz v 9:00 v Kutné Hoře na zastávce autobusu před hlavním (vlakovým) nádražím (předpokládaný příjezd účastníků rychlíkem R 977 z Prahy), odtud půjdeme pěšky přes Nové Dvory a PP Nový rybník u Kačiny do Zámeckého parku.

Návrat opět pěšky na nádraží v Kutné Hoře. Kilometrově poměrně náročná exkurze (v místě není v sobotu veřejná doprava).

Kraj
Středočeský kraj

Exkurze: Horní část Klíčavy

Středočeský kraj – poloha v rámci ČR  (převzato z Wikipedie, autor: Hustoles – Vlastní dílo, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14912904)

 

Vedoucí: M. Štefánek

Od PR Prameny Klíčavy, přes rybníky Horní a Dolní Kracle a Prvním luhem ke Klíčavským loukám (PR Údolí Klíčavy). Uvidíme rašelinné prameniště (namátkou Salix rosmarinifolia, Carex davalliana, Drosera rotundifolia), bohatou vegetaci vodních makrofyt (Nymphaea candida, Potamogeton acutifolius, P. alpinus, P. obtusifolius) a zachovalá společenstva nivních luk (Pedicularis palustris, Phyteuma orbiculare, Dactylorhiza majalis atd.).

Kraj
Středočeský kraj

Exkurze: Křivoklátsko z Roztok do Zbečna

Středočeský kraj – poloha v rámci ČR

 

Vedoucí: J. Chrtek

Trasa exkurze povede přes rezervaci Na Babě, Křivoklát a rezervaci Brdatka do Zbečna (podle času možná i krátce údolí Klíčavy), nejrůznější typy lesů (zakrslé doubravy, doubravy, dubohabřiny, lipové javořiny), skalní stepi, skály, suché trávníky, pobřežní vegetace.

Vlakem z Prahy hl. n. v 7:15, příjezd Roztoky u Křivoklátu 8:29 (přestup v Berouně), sraz na nádraží po příjezdu vlaku. Odjezd vlakem ze Zbečna 15:54, 16:41 (v případě zájmu i později…).

Kraj
Středočeský kraj

Exkurze: Pátrání po slatinných loučkách v okolí Dobříše

Středočeský kraj – poloha v rámci ČR

 

Exkurze nás zavede na velmi pestrou škálu biotopu – od anglického parku s přirozenou lesní vegetací a květnatými loukami, přes zbytky slatinných a mokřadních lesních luk až po rybníky. Přibližně 15 km dlouhá trasa (s možností návratu takřka v libovolném místě) vede neustále překvapující krajinou Dobříšska. Z vytipovaných lokalit jsou uváděny např. Aconitum variegatum, Carex tomentosa, Ceratophyllum submersum, Pyrola rotundifolia a historicky také Bupleurum longifolium a Triglochin palustre.

Kraj
Středočeský kraj