Časopis Botanika 1/2024

Kontaktní osoba
redakce časopisu Botanika
Kontaktní e-mail

V novém čísle časopisu Botanika se dočtete o rostlině roku 2024, chystaných akcích ČBS nebo projektu Česká flóra na portále iNaturalist. Další z příspěvků je pak věnován paměti druhově nejbohatších luk v Karpatech. Paleoekologické metody ukazují, že lesostepní půdy mohou být staré desítky tisíc let, vyvíjejí se tedy už od poslední doby ledové a s nimi i jejich vegetace. Dále se čtenáři mohou podívat pod povrch, ke kořenům rostlin, a to spolu s autory článku “Sasanko, proč máš tak velké oddenky”, přečíst si rozhovor s Janem Vondrákem, který se věnuje výzkumu lišejníků, nebo článek věnovaný hybridizaci trav. Zkrátka nepřijdou ani zájemci o biotechnologie, dozví se, k čemu lze využít znalostí o polárních řasách, a jaké metody lze použít pro čištění odpadních vod. V závěru čísla pak na čtenáře čeká příspěvek o dřevitých pivoňkách pěstovaných v Botanické zahradě AV ČR.

Celý obsah časopisu Botanika 1/ 2024 (ve formátu pdf).

Časopis vydává Botanický ústav AV ČR ve spolupráci s Českou botanickou společností. V tištěné podobě je k dostání na pokladně Průhonického parku, v knihkupectví Academia, a také na sekretariátu ČBS. Cena jednoho výtisku je 59 Kč.

Předplatné si můžete objednat na e-mailové adrese botanikaatibot [dot] cas [dot] cz (botanika[at]ibot[dot]cas[dot]cz) (180 Kč za 2 čísla ročně + balné a poštovné). Předplatitelé získávají zdarma elektronickou verzi.

Starší čísla v pdf formátu jsou dostupná na adrese https://www.ibot.cas.cz/botanika/?page_id=362&lang=cs.