Exkurze do PR Zbytka

Datum události
-

 

Exkurze povede do oblasti, která se díky veřejné sbírce na přelomu loňského a letošního roku stala majetkem ČSOP. Zveme všechny, kteří se na vykoupení lokality podíleli, ať již finančně, či propagací, a samozřejmě i ty, co se podílet nemohli, alespoň fandili a drželi palce, a zajímají se o zdejší přírodu a její ochranu.

Nejcennějšími biotopy zde jsou zásaditá slatiniště a bezkolencové louky, ale významné jsou i zaplavované psárkové louky. Roste zde celá plejáda vzácných druhů, které jinde ve východních Čechách už většinou neuvidíme; např. violka vyvýšená (Viola elatior), škarda ukousnutá (Crepis praemorsa), huseník luční (Arabis nemorensis), či orchideje vstavač vojenský (Orchis militaris) a prstnatec pleťový (Dactylorhiza incarnata), zvonečník hlavatý (Phyteuma orbiculare), kosatec sibiřský (Iris sibirica), ostřice Davallova (Carex davalliana) a další (více o lokalitě viz na stránkách http://bohemiaorientalis.cz/zbytka/)

Lokalitu i změny, které ji v dohledné době čekají, nám představí David Číp z ČSOP JARO Jaroměř. Podle počasí a nálady možné pokračování na další lokality v péči ČSOP.

Sraz v 10 hodin na železniční stanici Pohoří (vlak Os 5125 od Náchoda přijíždí v 9:57).

Z Prahy lze jet vlakem Rx 885 z Hlavního nádraží v 6:58, přestup v Chocni (na vlak Sp 1870 Ostaš v 8:39) a dále v Novém Městě nad Metují na výše zmíněný spoj (v 9:45). Kdo by měl zájem o skupinovou jízdenku, nechť se hlásí Haně Maškové (maskovh5atnatur [dot] cuni [dot] cz)

 

Kontaktní osoba
David Číp (ČSOP JARO Jaroměř)
Kontaktní e-mail