City Nature Challenge 2023: Praha, Brno, Uherské Hradiště a České Budějovice (28. 4. - 1. 5. 2023)

 

City Nature Challenge je projekt, který formou soutěže vybízí veřejnost ke sledování výskytu organismů na území velkých měst. Letos toto klání proběhne ve dnech 28. 4. až 1. 5. V rámci ČR se budou moci zapojit lidé v Praze, Brně, Uherském Hradišti a v Českých Budějovicích. Česká botanická společnost je jedním z partnerů.

Pozorování organismů se zadávají prostřednictvím aplikace iNaturalist, která také slouží ke sdílení a prohlížení záznamů (https://cs.wikipedia.org/wiki/INaturalist). Aplikace funguje jak z mobilních telefonů, tak přímo z webového rozhraní na stránce https://www.inaturalist.org. Stačí se zaregistrovat, s telefonem nebo fotoaparátem vyrazit do městské přírody a pořizovat snímky všeho živého. Pozorování pak může zadat každý, i ten, kdo vyfocené organismy nepozná. Aplikace k fotografiím sama přiřadí vizuálně podobné obrázky určených taxonů z okolí, nálezy následně také prochází další uživatelé aplikace a určení případně zpřesňují.

Jen v Praze se takto podařilo loni zaznamenat přes 12 000 pozorování, z toho šlo v 7 044 případech o pozorování rostlin (celkem 822 původních i zavlečených a pěstovaných druhů), viz https://www.inaturalist.org/projects/city-nature-challenge-2022-prague.

Krom toho, že se tak mohou zájemci zábavnou formou seznámit s městskou přírodou, napomohou také mapování organismů (určené druhy a jejich lokality se stanou součástí otevřené mezinárodní databáze na stránkách https://www.gbif.org/ i nálezové databáze ochrany přírody ČR http://ndop.nature.cz/)

Národní muzeum a další instituce pořádají k projektu také doprovodné akce pro školy i jednotlivce, více se dozvíte na stránkách https://www.citynaturechallenge.cz.

banner City Nature Challenge 2023