Plzeňský kraj

PrahaStředočeský krajKarlovarský krajPlzeňský krajJihočeský krajKraj VysočinaJihomoravský krajZlínský krajMoravskoslezský krajOlomoucký krajPardubický krajKrálovehradecký krajLiberecký krajÚstecký kraj

Klikněte na vybraný kraj na mapce vlevo, abyste zobrazili události jen z vybraného kraje.

Podívejte se na všechny novinky, přednášky, exkurze, floristické kurzy nebo konference.

Kalendář akcí

Exkurze na květnaté louky a sukcesní remízy u Přešína

Ilustrační obrázek - louka s kosatcem sibiřským (Iris sibirica)

 

Okružní botanická výprava na druhově bohaté mezofilní a vlhké louky, do remízů, lesních pramenišť a olšin západně od obce, které se nacházejí na levobřežních přítocích Přešínského potoka. Ze vzácnějších rostlin zde můžeme potkat upolín nejvyšší (Trollius altissimus),vrbovku tmavou (Epilobium obscurum), žluťuchu lesklou (Thalictrum lucidum), kosatec sibiřský (Iris sibirica) a další.

Délka trasy přibližně 6 km.

Sraz účastníků: v 9:00 u kapličky v obci Přešín.

Kraj
Plzeňský kraj

Exkurze za jarní květenou na Stříbrsko

Ilustrační obrázek - prvosenka jarní (Primula veris), foto H. Jeřábková

 

Celodenní exkurze vedoucí převážně po červeně značené turistické stezce, v úseku od vlakové zastávky Ošelín do obce Svojšín u Stříbra.

V plánu je botanizování na březích řeky Mže a v navazujících nivních loukách, dále v lesních porostech na úpatí přilehlých strmých svahů s občasnými skalními výchozy. Trasa zahrnuje i atraktivní vyhlídku severovýchodně od Svojšína, k níž vede naučná stezka „Skalní defilé u Svojšína“. Celková délka trasy kolem 10 km.

Kraj
Plzeňský kraj

M. Štech: Květena Šumavy - diverzita na křižovatce migračních cest

Ilustrační obrázek - prstnatec Fuchsův (Dactylorhiza fuchsii)

 

Přednáška na téma Květena Šumavy – diverzita na křižovatce migračních cest v podání Ing. Milana Štecha, Ph.D. zazní po výroční schůzi Západočeské pobočky ČBS. Přednáška přinese informace z českoněmeckého projektu mapujícího šumavskou flóru.  

Přednáška se koná od 11:30 hod. v přednáškovém sále hlavní budovy Západočeského muzeav Plzni, Kopeckého sady 2.

Kraj
Plzeňský kraj

Z. Červenková: Cenné biotopy a vzácné druhy rostlin v CHKO Brdy

Ilustrační obrázek - PP Jindřichova skála

 

Představení ochranářsky významných rostlinných společenstev CHKO Brdy, kde je najdeme, co v nich roste (a žije) a jakým způsobem se je snažíme chránit. 

Přednáší Mgr. Zita Červenková, Ph.D. (Správa CHKO Brdy).

Přednáška se koná od 16:30 hod. v přednáškovém sále hlavní budovy Západočeského muzea v Plzni, Kopeckého sady 2.

Kraj
Plzeňský kraj

Akce Západočeské pobočky ČBS - 1. čtvrtletí 2022

 

Západočeská pobočka České botanické společnosti zve všechny své členy a příznivce na akce, které jsou plánované v následujících měsících. Předběžný program je následující:

16. 2. 2022  Z. Červenková: Cenné biotopy a vzácné druhy rostlin v CHKO Brdy (přednáška, začátek v 16:30, místo konání: přednáškový sál hlavní budovy Západočeského muzea v Plzni, Kopeckého sady 2) 
26. 3. 2022

Výroční schůze Západočeské pobočky ČBS (od 9:30)

Kraj
Plzeňský kraj

Exkurze za podzimní květenou do pískovny u Beňov

Ilustrační obrázek - šípky

 

Exkurze do botanicky málo probádaného a z větší části volně přístupného areálu štěrkopískovny, která leží v Klatovské kotlině při levém břehu Úhlavy mezi obcemi Beňovy a Poborovice. Lokalitu tvoří menší i větší vodní plochy (možnost koupání) samovolně vzniklé po těžbě štěrkopísků. Mezi vodními plochami se nacházejí nivní louky, poloruderální travnaté plácky, navážky hlušiny a remízky. Dle času a zájmu je možné navštívit i sousední lokality, například nedalekou přírodní rezervaci Luňáky. Příchod na pískovnu: od železniční zastávky v Bezděkově.

Kraj
Plzeňský kraj

Exkurze z Předenic přes Tlustou horu a Kozí kámen

Ilustrační obrázek - vřes obecný (Calluna vulgaris)

 

Podzimní exkurze do pestrých listnatých lesů polesí Vysoká. Výchozím místem jsou Předenice, dojdeme do Čižic. Délka trasy celkem 6–7 km.

Sraz účastníků: na autobusové zastávce v Předenicích v 11:20

Doporučené spojení: cesta tam – autobus z Plzně, Terminálu Hlavní nádraží (odjezd v 10:35), příjezd do Předenic v 11:19 / cesta zpět – autobusem z Čižic (odjezd v 16:32), příjezd do Plzně (17:02)

Vedoucí exkurze: Lenka Pivoňková

Kraj
Plzeňský kraj

Údolím Radnického potoka u Lhotky u Radnic

 

Údolím Radnického potoka u Lhotky u Radnic. Projdeme úsek od Čechurova mlýna jihovýchodně od Lhotky až po část údolí 1 km severně od Nového mlýna. Celkem 8 km. Cílem je zmapovat výskyt sněženky podsněžníku (Galanthus nivalis).

Exkurzi pro veřejnost není možné uskutečnit vzhledem k platnosti mimořádných opatření vlády ČR k prevenci šíření koronaviru. Děkujeme za pochopení.

Kraj
Plzeňský kraj