PALYCZ je česká kvartérní pylová databáze, která shromažďuje pylové sekvence především z území České a Slovenské republiky. Její uživatelé mohou na adrese https://botany.natur.cuni.cz/palycz/ vybírat lokality z mapy nebo seznamu, procházet jejich depth-age modely, datování i pylové počty pro jednotlivé hloubky. Vybrané lokality jsou opatřeny fotodokumentací z odběrů a na žádost lze zpřístupnit originální publikace nebo backup celé databáze.
Paleoekologická databáze Neotoma shromažďuje různá proxy (pyl, rozsivky, makrozbytky, kosti obratlovců, hmyz, krytěnky, lasturnatky… ad.) z celého světa. Webové rozhraní na adrese https://www.neotomadb.org/ nabízí širokou paletu možností, jak data vyhledávat pro další výzkum nebo atraktivně zobrazovat pro potřeby výuky. Přístup k databázi je možný skrze mobilní aplikace, R balík neotoma nebo software Tilia, poskytující vizuální standard pro zobrazení stratigrafických dat.
Rozdíly mezi oběma databázemi jsou například v pojetí palynologické taxonomie a v zacházení s nepřístupnými daty. Databáze PALYCZ je dovoluje vkládat na dobu neurčitou, dle představ autorů. V Neotomě se data po uplynutí dané lhůty automaticky otevřou. Veškerá otevřená data z databáze PALYCZ putují do Neotomy, a díky tomu je informační infrastruktura globální databáze využitelná i v našem regionu.
Poděkování patří všem přispěvatelům databáze PALYCZ, Petru Kunešovi za import dat do Neotomy a Olegu Kováříkovi za IT podporu PALYCZ.
Práce vznikla s podporou projektu GAČR 19-14292S.
Odkazy:
příklad studie využívající data z PALYCZ: Daneck, H., Abraham, V., Fer, T., & Marhold, K. (2011). Phylogeography of Lonicera nigra in Central Europe inferred from molecular and pollen evidence. Preslia, 83(2), 237–257.