Zdeňka Lososová a kol.: Fylogenetická diverzita rostlinných společenstev Evropy – propojení databáze vegetačních jednotek s fylogenetickými daty

Přehled vegetačních tříd Evropy v kombinaci s údaji o fylogenetických vztazích mezi jednotlivými druhy cévnatých rostlin nám umožňuje studovat fylogenetickou diverzitu rostlinných společenstev Evropy, a tak porozumět procesům, které jsou zodpovědné za současné taxonomické složení těchto společenstev.

 

Na základě míry příbuznosti 10 539 diagnostických druhů jsme stanovili fylogenetickou strukturu 108 vegetačních typů (fytocenologických tříd) vyskytujících se v Evropě a identifikovali jsme části fylogenetického stromu cévnatých rostlin s významným zastoupením v jednotlivých vegetačních typech. Zjistili jsme, že fylogeneticky pestré vegetační typy jsou vázány na stabilní stanoviště bez výrazných disturbancí a stresu. Takovou vegetací jsou jehličnaté i listnaté lesy, skalní společenstva i některé typy vodní vegetace. Naopak fylogeneticky homogenní jsou vegetační typy vyvíjející se na narušovaných stanovištích, raná sukcesní stadia a vegetace přizpůsobená stresu; např. antropogenní vegetace, nelesní mediteránní vegetace, stepi a kontinentální polopouště. Pomocí míry fylogenetické nepodobnosti mezi těmito vegetačními typy jsme prokázali, že konzervatismus nik je rozhodující faktor, který zodpovídá za jejich současnou fylogenetickou strukturu, a že vegetační typy náležející rozdílným biomům nebo rozdílným široce pojatým rostlinným formacím byly v historii formovány různými evolučními a ekologickými procesy. 

 

Odkazy:

Lososová, Z., Šmarda, P., Chytrý, M., Purschke, O., Pyšek, P., Sádlo, J., Tichý, L. & Winter, M. (2015). Phylogenetic structure of plant species pools reflects habitat age on the geological time scale. Journal of Vegetation Science26(6), 1080-1089.