Floristický kurz ČBS - Znojmo 2020

Date of event
Contact person
Romana Štěpánková
Telephone number

 

Floristický kurz ČBS Znojmo (Jihomoravský kraj) 5. 7. – 11. 7. 2020

Kurz organizačně zajišťuje Jihomoravská pobočka ČBS ve spolupráci s NP Podyjí a ústředím ČBS, organizují P. Dřevojan, L. Reiterová a V. Grulich.

ČBS rezervovala pro účastníky kurzu ubytování na internátě Gymnázia, SOŠ, OA a Jazykové školy Znojmo (viz přihláška na kurz). Domov mládeže se nachází na ulici Alšova 16 ve Znojmě. DM je blízko autobusového a vlakového nádraží a historické části města. Kapacita domova je 116 míst. Dvoulůžkový a čtyřlůžkový pokoj tvoří samostatnou buňku s vlastním sociálním zařízením. Koupelny jsou společné pro jednotlivá patra. Ubytovaní mají k dispozici lůžkoviny, deku, polštář a peřinu s antialergickou výplní. V přízemí je kuchyňka vybavená lednicí, vařičem, rychlovarnou konvicí, mikrovlnnou a elektrickou troubou, topinkovačem a toustovačem. Lednice a varné konvice jsou navíc v každém patře. V budově je bezdrátová síť Wi-Fi. Stravování formou večeře lze objednat (viz přihláška na kurz), jídelna je přímo v budově DM.

Kapacita internátu je omezena, v případě jejího naplnění doporučujeme účastníkům FK rezervovat si ubytování samostatně v bývalé škole v Havraníkách, Havraníky 13, přímo u Lenky Reiterové e-mailem reiterovaatnppodyji [dot] cz (reiterova[at]nppodyji[dot]cz) nebo v některém z mnoha penzionů ve Znojmě. Kurzovné pro členy ČBS 600 Kč, pro ostatní 1000 Kč. Kurzovné a objednané ubytování a stravování budou hradit přihlášení a přijatí účastníci převodem nebo složenkou na základě informací, které obdrží v červnu. Přihlášku na floristický kurz zašlete na adresu sekretariátu ČBS, Benátská 2, 128 01 Praha 2, nebo e-mailem na adresu sekretariatatbotanospol [dot] cz (sekretariat[at]botanospol[dot]cz) do 20. 5. 2020 (to už by mělo být jasné, zda se kurz uskuteční). Kapacita kurzu je omezena, přednost mají členové ČBS.

Exkurze letošního kurzu povedou na východ zhruba po linii Hevlín – Hrušovany nad Jevišovkou – Miroslav, na sever po údolí Jevišovky a na západ k vtoku Dyje do Vranovské přehrady. Nevynechají ani jediný národní park na Moravě – Podyjí. Území je floristicky velmi bohaté. Vyznívá zde mnoho mezních prvků: některé směrem z Panonie (např. Iris pumila, Hesperis tristis), jiné ve směru od západu, mezi nimi zejména acidofyty (např. Scleranthus perennis) nebo submontánní druhy (např. Thalictrum aquilegiifolium), zvláštností jsou perialpidské druhy, které odrážejí vztah k alpským podhůřím (např. Cyclamen purpurascens, Aconitum anthora). Trasy zachytí pestrost lesní i nelesní vegetace v průlomových říčních údolích Dyje a Jevišovky, v nichž je stanovištní pestrost umocněna pestrostí geologickou, a zavítají do zbytků lesů a teplomilných trávníků v starosídelní krajině nejteplejší a nejsušší části Moravy, jakož i na stanoviště teplomilných plevelů a ruderálů.