Důležitou vlastností fotosyntetického aparátu je schopnost přizpůsobovat tok energie fotosyntetickou membránou potřebám organismu a podmínkám v prostředí. Jedním z nejvýznamnějších mechanismů je tzv. nefotochemické zhášení, které lze snadno měřit na buňkách řas prostřednictvím změn výtěžku fluorescence chlorofylu. Jednotlivé fotosyntetické organismy se liší jak mechanismy použitými při nefotochemickém zhášení, tak i mírou zhášení, na kterou má mj. vliv životní strategie daného organismu.
Cílem projektu bylo naučit se používat experimentální aparaturu, pochopit její fungování a principy experimentu, naměřit experimentální data, naučit se je vyhodnotit, prezentovat.
* * *
Práce se umístila na 2. místě v 37. ročníku SOČ v kategorii Biologie a získala i několik dalších ocenění: Návrh do soutěže o cenu České hlavičky — Genus, Širší nominace na účast v zahraniční soutěži; Cena MŠMT, Cena CZ.NIC, Cena Národního centra pro mladé chemiky, Cena Katedry botaniky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.