Pod pojmem BioBlitz se skrývá krátkodobé mapování druhové rozmanitosti, do kterého se zapojuje široká veřejnost. Příkladem takové akce může být City Nature Challenge, kterou z našich stránek již znáte (https://botanospol.cz/cs/node/6961), nebo právě Biosmršť, projekt zaměřený na mapování nepůvodních druhů, do kterého se ČBS jako partnerská organizace zapojuje letos poprvé.
Cílem je zdokumentovat výskyt vybraných nepůvodních druhů rostlin a živočichů napříč Českou republikou, s důrazem na zvláště chráněná území. Mapování v rámci zastřešujícího projektu Alien CSI Bioblitz bude probíhat v několika evropských zemích současně, a to v termínu od 26. do 28. května.
Na seznamu pro ČR jsou jak etablované invazní druhy, například bolševník velkolepý, který je i v tzv. Unijním seznamu, tak druhy, které zplaňovat teprve začínají, a, ač u nás zatím nepůsobí významnější problémy, mají na základě pozorování z jiných zemí vysoký invazní potenicál, příkladem může být komule Davidova (Buddleja davidii). V seznamu jsou pak i takové, v jejichž případě ještě zplanění v ČR nebylo vůbec zaznamenáno, ale lze je očekávat, jako je kapsovec americký (Lysichiton americanus), další druh ze zmíněného Unijního seznamu.
Celkem pro mapování bylo vybráno 18 druhů rostlin:
Úplný seznam sledovaných druhů naleznete na https://iasbioblitz.creaf.cat/sites/default/files/2023-05/BIOSMRST_2023…. Pro zaznamenání pozorování lze využít aplikaci iNaturalist známou již z City Nature Challenge, pro další informace navštivte stránky projektu https://biosmrst.cz/.
V příloze je také leták, který můžete dál šířit.
Attachment | Size |
---|---|
Biosmršť 2023 - leták (.pdf) | 5.48 MB |
- Log in to post comments