Jiří Danielka a kol.: Herbářový informační systém Jacq v českých univerzitních herbářích: příklad úspěšné mezinárodní spolupráce

Zatímco v českých muzeích se elektronické databáze používají ke katalogizaci sbírek už od počátku devadesátých let, zůstávaly Herbářové sbírky Univerzity Karlovy (PRC) a herbář Masarykovy univerzity (BRNU) dlouho bez elektronických katalogů.

Teprve v r. 2012 se herbář BRNU připojil k  mezinárodnímu konsorciu Virtual Herbaria (of Austria) a začal využívat herbářový informační systém Jacq (název odkazuje na prof. Nikolause J. Jacquina [1727–1817], profesora botaniky a chemie na Vídeňské univerzitě). Herbář PRC se přidal k tomuto konsorciu o rok později. Vývoj tohoto informačního systému začal pod vedení Heima Rainera v herbáři Vídeňské univerzity (WU) v r.  2000. V r. 2004 začalo databázi jako druhá instituce využívat také Přírodovědecké muzeum ve Vídni (W). V současnosti pracuje s tímto informačním systémem 40 institucí převážně z Evropy a západní Asie a databáze obsahuje něco přes 1,5 mil. záznamů. Největší počty katalogizovaných položek má herbář v Berlíně-Dahlemu (B; něco přes 365 tis.), herbář W (přes 295 tis.) a herbář BRNU (něco přes 142 tis.).

Informační systém Jacq je relační databáze, s níž se pracuje přes webové rozhraní. Z uživatelského hlediska zahrnuje několik modulů. Modul Taxonomy slouží ke správě a doplňování hierarchizovaných taxonomických číselníků hub a rostlin a v současnosti obsahuje přes 403 tis. vědeckých jmen různých ranků. Modul Literature obsahuje citace vědeckých prací a umožňuje připojit záznamy jmen a nomenklatorických typů k citacím protologu. Modul Images slouží ke správě skenů a fotografií herbářových položek. K zápisu nedoložených pozorování se používá modul Observations. Ke katalogizaci herbářových položek je určen modul Specimens, který umožňuje také tisk sched a čárkových kódů. Katalogizační záznamy položek (schedy) lze také hromadně importovat z jiné databáze pomocí modulu Imports. Stejně tak je možný export katalogizačních záznamů, a to jak z pracovního rozhraní, tak z veřejného rozhraní Virtual Herbaria. Informační systém odpovídá mezinárodním standardům v oboru, je uživatelsky poměrně pohodlný a k bezchybné práci stačí krátké zaškolení.

V herbáři BRNU je momentálně (říjen 2019) katalogizováno asi 142 600 herbářových položek (asi 21 % sbírky), v herbáři PRC asi 29 500 položek (asi 1,3 % sbírky), z čehož asi 5 000 záznamů doprovázejí skeny.

 

Odkazy:

Virtual Herbaria Jacq

Herbářové sbírky Univerzity Karlovy

Herbář Ústavu botaniky a zoologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně