Novinky Bryologicko-lichenologické sekce

Jarní ONLINE setkání Bryologicko-lichenologické sekce

Ilustrační obrázek - klaminka (Anomodon sp.)

 

Jarní setkání B-L sekce ČBS v Bílých Karpatech bohužel (špatná situace s covid-19) nemůžeme uskutečnit tradiční formou a je zrušeno. Je nám to velmi líto a rádi bychom se potkali alespoň virtuálně v pátek 19. března.

Bryonora 66 (2020)

Obálka časopisu Bryonora 66

 

Vyšlo nové číslo časopisu Bryonora. Celkem je zde zveřejněno sedm příspěvků.

První je ze série zajímavých nálezů vzácných mechorostů ve starých sedimentech a pojednává o rozboru paleoekologických vzorků z lesostepní zóny na Ukrajině, z Českomoravské vrchoviny a z Malých Karpat.

Autoři dalšího článku se zaměřili na průzkum bryoflóry na sochách a dalších instalacích v exteriérech středomoravských měst. Umělecká díla zde ukazují jako sekundářní stanoviště, která jsou zajímavá z kryptogamologického hlediska.

Jarní setkání Bryologicko-lichenologické sekce, 18.–21. 3. 2021 v Bílých Karpatech - ZRUŠENO

lichenologovoe

 

Jarní setkání Bryologicko-lichenologické secke ČBS, které mělo proběhnout ve dnech 18.–21. března 2021 v Bílých Karpatech, je vzhledem k aktuálním protiepidemickým opatřením zrušeno.

Je nám to velmi líto a rádi bychom se potkali alespoň virtuálně v pátek 19. března. Více viz https://botanospol.cz/cs/node/6334

Na setkání se těší Svaťa Kubešová

 

Kraj
Zlínský kraj

Determinační setkání - rašeliníky (rod Sphagnum) ON-LINE

Ilustrační obrázek - rašeliník (Sphagnum sp.)

 

Moravskoslezská pobočka ČBS zve na determinační setkání zaměřené na rašeliníky (rod Sphagnum), které proběhne formou videokonference 5. prosince 2020, od 10.00 hod. pod vedením lektorky RNDr. Svatavy Kubešové (Moravské zemské muzeum v Brně).

Opustila nás Magda Zmrhalová, dlouholetá členka Bryologicko-lichenologické sekce

Magda Zmrhalová

Vážení členové, příznivci bryologicko-lichenologické sekce, kolegové, kamarádi, oznamujeme vám velmi smutnou zprávu.

30. 6. 2020 nás opustila Magda Zmrhalová, milá kolegyně, dlouholetá a aktivní členka Bryologicko-lichenologické sekce.

V příloze najdete parte. 

Bryonora 65 (2020)

obálka časopisu Bryonora 65

 

Nové číslo časopisu Bryonora přináší tradičně články věnované novým a pozoruhodným nálezům mechorostů a lišejníků.

První článek představuje nové lokality mechu dvouhrotce tuhého (Dicranum tauricum) na Slovensku, další pak zajímavé případně nově učiněné nálezy lišejníků z oblasti Českého krasu. Řada ze zmíněných druhů je v červeném seznamu, z kriticky ohrožených jde o misničku Aspicilia dominiana, hůlkovku Bacidia circumspecta a terčovník Phaeophyscia hirsuta.

Podzimní bryologicko-lichenologické setkání v Brdech

bls horazdovice 2018

Zveme Vás na tradiční podzimní setkání, které se bude konat ve dnech 17.-20. září na území CHKO Brdy a v  jeho blízkém okolí. Ubytování je zamluveno na zámku nacházejícím se  v centru města Spálené Poříčí (https://zamekspaleneporici.cz/ubytovani). Sraz je ve čtvrtek 17. 9. ve 13:30 hod. na zámku ve Spáleném poříčí (v mapce označeno fialovým obdélníkem), kde bude zajištěno ubytování. Zaparkovat lze přímo na nádvoří zámku (místo asi pro 12 aut), vjezd je hlavní bránou od náměstí.

 

Kraj
Středočeský kraj

Bryologická exkurze na Starojický kopec

Ilustrační obrázek - rourkatec obecný (Syntrichia ruralis)

Vedoucí exkurze: Svatava Kubešová a Jana Tkáčiková

Sraz v 10 hod. na parkovišti Starý Jičín. Trasa povede po žluté turistické značce na zříceninu hradu. Prozkoumáme zalesněné svahy a areál zříceniny. Jedná se převážně o bazický podklad (vápnité slepence a pískovce).
 

Kraj
Moravskoslezský kraj

Podzimní bryologicko-lichenologické setkání - Podpolaní (Slovensko)

Ilustrační obrázek - šurpek odchylný (Orthotrichum anomalum)

 

Podzimní bryologicko-lichenologické setkání tentokrát proběhne na Slovensku, v CHKO Poľana. Ubytování bude zajištěno přímo v centru biosférické rezervace, v chatkách lesní správy Kyslinky. Do okolí, které je doposud po bryologické a lichenologické stránce málo prozkoumané, je naplánováno několik exkurzních tras, např. do NPR Zadná Poľana nebo do PP Jánošíkova skala.

Přesná cena doposud není známa, bude se odvíjet od počtu přihlášených (neměla by však přesáhnout 10 € za noc).