Bryologicko-lichenologická sekce

Botanicko-bryo-lichenologická exkurze do oblasti Porta Bohemica na Kalvárii a Velkou Vendulu

Ilustrační obrázek - stélka lišejníku s apothecii

 

Sraz na železniční stanici Libochovany v 9:35 (odjezd vlaku z Litoměřic město v 9:26), zakončení exkurze tamtéž.

Vede Z. Palice, P. Zdvořák, L. Němcová

Kraj
Ústecký kraj

Podzimní bryologicko-lichenologické setkání na Kokořínsku

bryologové v akci

 

Podzimní bryologicko-lichenologické setkání proběhne, pakliže bude možné s ohledem na aktuálně platná protiepidemická opatření pořádat obdobné akce, ve dnech 9. až 12. září 2021 v CHKO Kokořínsko-Máchův kraj. Ubytování bude zajištěno na terénní stanici v Kokořínském Dole č. p. 13, předpokládaná cena je 100,- Kč na osobu a noc.

Kraj
Liberecký kraj
Ústecký kraj

Bryologická exkurze do PR Smrdutá v Hostýnských vrších

Ilustrační obrázek - borka stromu porostlá mechorosty

 

Sraz v 9.30 hod. na místě „U Prašivýho buku“ (GPS 49.3679722N, 17.7443056E), zde je možnost odstavit auta. Nebo příjezd autobusem z Bystřice p.H. – zastávka Valašky (Na Valaškách).

Kraj
Zlínský kraj

Bryologická exkurze za rašeliníky do osady Hutě ve Starých Hamrech

Ilustrační obrázek - rašeliník (Sphagnum sp.)

 

Sraz v 9:30 hod. na parkovišti „Na Myjárně – Velký potok“ (GPS 49.4752506N, 18.4237614E), zde je možnost odstavit auta. Nebo příjezd autobusem z Frýdku-Místku nebo z Bílé – zastávka Staré Hamry, Velký potok. Trasa povede po podmáčených kosených loukách v okolí osady Hutě a prozkoumáme i podmáčené lesy mezi osadou Hutě a přehradou Šance. Z území je historicky uváděno množství rostlin vázaných na rašeliniště i řada vzácných mechorostů, většina ale nenávratně zmizela pod hladinou vybudované přehrady.

 

Kraj
Moravskoslezský kraj

Podzimní bryologicko-lichenologické dny na Kokořínsku

Podzimní bryologicko-lichenologické setkání proběhne, pakliže bude možné s ohledem na aktuálně platná protiepidemická opatření pořádat obdobné akce, ve dnech 9. až 12. září 2021 v CHKO Kokořínsko-Máchův kraj. Ubytování bude zajištěno na terénní stanici v Kokořínském dole č. p. 13 (https://mapy.cz/s/posucepove), předpokládaná cena je 100 Kč na osobu a noc. 

Jarní ONLINE setkání Bryologicko-lichenologické sekce

Ilustrační obrázek - klaminka (Anomodon sp.)

 

Jarní setkání B-L sekce ČBS v Bílých Karpatech bohužel (špatná situace s covid-19) nemůžeme uskutečnit tradiční formou a je zrušeno. Je nám to velmi líto a rádi bychom se potkali alespoň virtuálně v pátek 19. března.

Bryonora 66 (2020)

Obálka časopisu Bryonora 66

 

Vyšlo nové číslo časopisu Bryonora. Celkem je zde zveřejněno sedm příspěvků.

První je ze série zajímavých nálezů vzácných mechorostů ve starých sedimentech a pojednává o rozboru paleoekologických vzorků z lesostepní zóny na Ukrajině, z Českomoravské vrchoviny a z Malých Karpat.

Autoři dalšího článku se zaměřili na průzkum bryoflóry na sochách a dalších instalacích v exteriérech středomoravských měst. Umělecká díla zde ukazují jako sekundářní stanoviště, která jsou zajímavá z kryptogamologického hlediska.

Jarní setkání Bryologicko-lichenologické sekce, 18.–21. 3. 2021 v Bílých Karpatech - ZRUŠENO

lichenologovoe

 

Jarní setkání Bryologicko-lichenologické secke ČBS, které mělo proběhnout ve dnech 18.–21. března 2021 v Bílých Karpatech, je vzhledem k aktuálním protiepidemickým opatřením zrušeno.

Je nám to velmi líto a rádi bychom se potkali alespoň virtuálně v pátek 19. března. Více viz https://botanospol.cz/cs/node/6334

Na setkání se těší Svaťa Kubešová

 

Kraj
Zlínský kraj

Determinační setkání - rašeliníky (rod Sphagnum) ON-LINE

Ilustrační obrázek - rašeliník (Sphagnum sp.)

 

Moravskoslezská pobočka ČBS zve na determinační setkání zaměřené na rašeliníky (rod Sphagnum), které proběhne formou videokonference 5. prosince 2020, od 10.00 hod. pod vedením lektorky RNDr. Svatavy Kubešové (Moravské zemské muzeum v Brně).