Petra Hájková a kol.: Nová databáze rostlinných makrozbytků jako nástroj k porovnání současného a minulého rozšíření druhů a společenstev

Moderní databáze botanických dat jsou slibným nástrojem k získání nových výsledků, založených na analýze velkých objemů dat. V tomto příspěvku představujeme novou paleoekologickou databázi makrozbytků rostlin nalezených v přírodních sedimentech (rašelina, slatina, jezerní sedimenty) na území České republiky a Slovenska.

Databáze funguje v programu Microsoft Access a využívá stejnou strukturu jako databáze archeobotanická (Arbodat). Základní informace o databázi a nálezech jednotlivých taxonů jsou k dispozici uživatelům na webových stránkách Ústavu botaniky a zoologie, PřF MU.

Databáze obsahuje data ze 162 kompletních profilů a data ze vzorků z ca 40 pilotních vrtů. Všechny nálezy jsou časově zařazeny s různou přesností, a to buď na základě radiokarbonového datování příslušné vrstvy nebo odečtení stáří z křivky vztahu hloubka–stáří (po roce 2000), nebo u starších dat na základě odhadu a hrubého zařazení do období holocénu podle výsledků pylové analýzy. Databáze obsahuje údaje o přibližně 800 rostlinných taxonech z 3 500 vzorků.

V případové studii jsme se pokusili zhodnotit možnosti databáze pro posouzení „reliktnosti“ druhů mechorostů tradičně považovaných za glaciální relikty flóry střední Evropy. Všechny tyto druhy se opravdu vyskytovaly v pozdně glaciálních sedimentech, a to většinou ve stejných oblastech, odkud byly zaznamenány botanickým výzkumem od 19. století. V některých případech se ale studované druhy vyskytovaly během pozdního glaciálu nebo raného holocénu i v oblastech, kde už se dnes nevyskytují z důvodu nevhodných, pravděpodobně klimatických podmínek. Rovněž jsme zjistili, že celkový počet pozdně glaciálních a raně holocenních výskytů studovaných druhů výrazně převyšuje počet jejich výskytů ve středním holocénu, kdy často probíhala sukcese k mokřadním lesům nebo vrchovištím. Tyto výsledky naznačují, že se opravdu může jednat o relikty z období pozdního glaciálu a raného holocénu. Obecně lze říci, že pokud jsou makrozbytkové záznamy dobře zachovalé a bohaté, mohou být tato data využita i k rekonstrukci celých společenstev, hledání změn v rozšíření druhů nebo jejich společných výskytů.

 

Odkazy:

Informace o databázi rostlinných makrozbytků České a Slovenské republiky

Hájková, P., Štechová, T., Šoltés, R., Šmerdová, E., Pleskova, Z., Dítě, D., Bradáčová, J., Mútňanová, M., Singh, P. & Hajek, M. (2018). Using a new database of plant macrofossils of the Czech and Slovak Republics to compare past and present distribution of hypothetically relict fen mosses. Preslia, 90 (4), 367–386.