Nálezová databáze ochrany přírody (NDOP) s více než 24,7 miliony záznamů (z nich je 73 % cévnatých rostlin) představuje nejrozsáhlejší databázi druhové diverzity České republiky.
Databáze je zpřístupněna od roku 2008. Jejím primárním účelem byla podpora orgánů ochrany přírody, její použití je ale univerzální. Databáze je od počátku naplňována především výsledky standardizovaného monitoringu a mapování biotopů a druhů, ostatními průzkumy AOPK ČR i dalších partnerů, její snahou je koncentrovat výsledky všech druhově zaměřených průzkumů na území ČR.
Postupem času se NDOP podařilo propojit s ostatními významnými databázemi provozovanými v ČR, jako je Pladias a ČNFD. Současný trend otevírání dat ovlivnil i NDOP, dnes je většina jejího obsahu veřejná (s výjimkou citlivých druhů); snahou je oslovit veřejnost jak pro náhled na data, tak i pro jejich zadávání. Pro zadávání slouží mj. mobilní aplikace BioLog.
V příspěvku představíme principy a obsah NDOP, rozebereme podrobněji strukturu dat a jejich původ, promluvíme o jejich validaci a přiblížíme efektivní cesty práce s daty, vč. příkladů jejich užití a naznačíme další směry rozvoje NDOP (nálezovou databázi biotopů aj.) i výzvy k analýzám jejího obsahu.
Odkazy:
Nálezová databáze ochrany přírody (NDOP)
Agentura ochrany přírody a krajiny