DALIBor neboli DAtabase of LIchens and Bryophytes funkčně navazuje na koncept všeobecně známé databázové aplikace Pladias, která je určena pro cévnaté rostliny.
Po úpravách Pladias engine, který tuto aplikaci pohání, a které zahrnovaly zejména zohlednění specifik lišejníků a mechorostů, vznikla zcela nová databázová aplikace, která se zabývá rozšířením uvedených skupin na území ČR. Navíc pracuje např. se substráty a chemickými daty, tedy údaji o detekovaných lišejníkových metabolitech, které jsou v mnohých skupinách zásadní pro správnou determinaci.
DALIBor by měl být nástrojem pro integraci, správu a validaci výskytových dat, která nejsou jinak přístupná, protože se nacházejí roztříštěně v osobních nebo institucionálních databázích a v literatuře. Databázová aplikace DALIBor je v současné době určena především pro potřeby Botanického ústavu. Slouží ke sledování změn lišejníkové a mechové flóry v průběhu času a modelování budoucího vývoje, ale brzy by měla sloužit také pro potřeby ochrany přírody a domácí i zahraniční vědecké komunitě. V případě lišejníkové části se momentálně připravuje také on-line atlas, který opět částečně a ve zjednodušené podobě napodobuje veřejný portál Pladiasu.
Databáze má potenciál přispět například k nalezení nových lokalit vzácných či ohrožených druhů v ČR, napomoci k poznání regionální biogeografie či populační dynamiky, protože je přímo použitelná jako vstup pro matematické modely, a má ambici býti nejúplnějším zdrojem nálezových dat mechorostů a lišejníků v ČR.
Odkazy:
DALIBor neboli DAtabase of LIchens and Bryophytes
článek na stránkách AV ČR “Od důlkatce po terčník: Botanici AV ČR zmapovali tuzemské lišejníky a mechorosty”