Analýzy obsahu uhlíku (C) a dusíku (N) v listech a obsahu jejich stabilních isotopů v opakovaně sbíraných vzorcích rostlinných pletiv mohou poskytnout informace o ekofyziologických procesech v rostlinách a o změnách těchto procesů v čase. Analyzovali jsme proto vzorky deseti druhů cévnatých rostlin opakovaně sbíraných během posledních dvou století na pěti lokalitách v České republice. Tyto vzorky jsme získali z jedenácti českých a polských veřejných i soukromých herbářů (BRNM, BRNU, CB, herb. L. Ekrt, KRAM, LIT, MMI, OL, OLM, PR a PRC).
Ve vzorcích jsme stanovili obsah uhlíku a dusíku v listech, jakož i poměru jejich stabilních isotopů δ13C and δ15N. Celkem jsme analyzovali 450 vzorků z let 1806–2017.
Obsah uhlíku a dusíku v listových pletivech studovaných druhů byl po celou dobu víceméně stálý. Současně však naše výsledky u většiny druhů ukazují výrazný pokles podílu stabilních isotopů δ13C a δ15N, což lze vysvětlit jako reakci rostlin na růst obsahu CO2 v atmosféře v důsledku spalování fosilních paliv, jakož i změny v příjmu dusíku. Poněkud odlišné reakce některých druhů lze vysvětlit jejich specifickou ekofyziologií. Naše studie ukazuje, jak herbářové doklady rostlin lze mj. využít k dokumentaci účinků klimatické změny na fyziologii rostlin.