Kamila Vítovcová a kol.: Databáze sukcesních sérií – teoretické a praktické výstupy

Databáze sukcesních sérií, kterou se nám v posledních letech podařilo sestavit, obsahuje téměř 3 500 vegetačních snímků různého sukcesního stáří, z 21 různých typů člověkem narušených stanovišť na území České republiky a zachycuje přes 1 079 druhů naší flóry. Zaznamenává průběh sukcese v těžebních prostorech, průmyslových deponiích, dále na silničních okrajích, lesních pasekách, průsecích po železné oponě, imisních holinách, opuštěných polích a dalších antropogenních stanovištích. Z takto rozsáhlého souboru dat lze již odvozovat obecné trendy a lze srovnávat například vliv různých faktorů prostředí na širší geografické škále.

Abiotické faktory, konkrétně makroklima a substrát, mají zásadnější vliv na průběh sukcese, než krajinné faktory (využití území v okolí). Druhově bohatší jsou sukcesní série běžící na bazickém substrátu a počet cílových druhů (tedy lučních, lesních, mokřadních a druhů přirozených otevřených stanovišť) se zvyšuje s množstvím lesů a snižuje s mírou urbanizace v okolí. Ukázalo se, že nejsou zásadní rozdíly mezi průběhem primární a sekundární sukcese.

Pro praktickou ochranu přírody je zajímavý fakt, že zastoupení invazních neofytů ve většině sukcesních sérií během sukcese klesá. S účastí nepůvodních druhů souvisí i míra hemerobie, která odráží minulý i současný vliv lidské činnosti na lokalitu i okolí. Se sukcesním stářím klesá. Analýzou vlastností druhů se ukázalo, že kolonizace narušených míst je omezena spíše dostupností semen a intenzivní konkurencí, než nepříznivým abiotickým prostředím.

Analýzou podmnožiny sukcesních sérií, těžeben, jsme zjistili, že tento typ antropogenních stanovišť hostí 235 druhů Červeného seznamu, což činní 14 % ze všech druhů Červeného seznamu ČR. Většina ohrožených druhů se vyskytovala pouze na otevřenějších, dřevinami ještě nezarostlých stanovištích.

Analýzou sukcesních sérií v takovéto šíři lze ověřovat i metodické postupy. Zjistili jsme, že fytocenologickým snímkování litorální sukcese a sukcese na otevřené hladině zachytíme reprezentativní množství druhů již při velikosti snímku 1 m2.

Vedle vědeckých výstupů je databáze využitelná i v praktické ekologické obnově a ochraně přírody.

 

Odkazy:

Pracovní skupina ekologie obnovy

DASS – Databáze sukcesních sérií