Jihomoravská pobočka

D. Zelený: The vegetation of cloud forest in Taiwan - přednáška ON-LINE

 

Jihomoravská pobočka České botanické společnosti a Ústav botaniky a zoologie PřF MU v Brně zvou na přednášku Davida Zeleného na téma “The vegetation of cloud forest in Taiwan”.

Přednáška proběhne on-line 15. 4. 2021 od 16. hod.

Do videokonference se můžete přihlásit zde: https://muni.cz/go/4cbec2

J. Roleček: Výsledky projektu HoVNoPro2: „Nakoukání do hystoryje středoevropckí dyverzyti pomocý pilovích dát.“ - přednáška ZRUŠENA

 

Plánovaná přednáška jihomoravské pobočky ČBS bude přesunuta z 8. 4. 2021 na jiný termín — pravděpodobně podzimní semestr. O náhradním termínu budeme včas informovat. Děkujeme za pochopení.

M. Janišová: Karpatské biologické a kultúrne dedičstvo Studnica múdrosti pre modernú ochranu biodiverzity - přednáška ON-LINE

 

Jihomoravská pobočka České botanické společnosti a Ústav botaniky a zoologie PřF MU v Brně zvou na přednášku Moniky Janišové na téma “Karpatské biologické a kultúrne dedičstvo Studnica múdrosti pre modernú ochranu biodiverzity”.

Přednáška proběhne on-line 1. 4. 2021 od 16. hod.

Do videokonference se můžete přihlásit zde: https://muni.cz/go/4cbec2

V. Grulich: Střípky z Indie - přednáška ON-LINE

Ilustrační fotografie k přednášce V. Grulicha

 

Jihomoravská pobočka České botanické společnosti a Ústav botaniky a zoologie PřF MU v Brně zvou na další přednášku z pravidelného cyklu botanických přednášek. Tentokrát se spolu s Vítem Grulichem posluchači podívají na to, co botanika může čekat v Indii.

Přednáška proběhne on-line 25. 3. 2021 od 16. hod.

Do videokonference se můžete přihlásit zde: https://muni.cz/go/4cbec2

K. Prach: Sukcese vegetace napříč biomy a typy disturbancí: Pokus o vzájemná porovnání

Ilustrační obrázek - pískovna

 

Další ze čtvrtečních přednášek bude věnována sukcesi, tedy vývoji rostlinných společenstev. Prof. Karel Prach zde představí poznatky o tom, jak sukcese probíhá, a jaké obecné trendy lze z dlouholetých výzkumů v různých biomech vyvozovat. Zároveň tak uvede nedávno vydanou publikaci “Comparative Plant Succession among Terrestrial Biomes of the World”.

A. Bucharová: Seeding the future: Evolutionary perspective on seed-based restoration - přednáška ON-LINE

Ilustrační obrázek - kopretiny z okruhu Leucanthemum vulgare agg.

 

Další z přednášek pořádaná Jihomoravskou pobočkou ČBS a Ústavem botaniky a zoologie PřF MU bude věnována obnově lučních společenstev, proběhne on-line ve čtvrtek 11. 3. 2021 od 16. hod.

Do videokonference se můžete přihlásit zde: https://muni.cz/go/4cbec2

A. T. Clark: Chasing the Dragon, and two other methods: A general approach for measuring stability in complex ecological systems - přednáška ON-LINE

 

První z přednášek pořádaná Jihomoravskou pobočkou ČBS a Ústavem botaniky a zoologie PřF MU v letním semestru proběhne on-line, a sice ve čtvrtek 4. 3. 2021 od 16. hod.

Do videokonference se můžete přihlásit zde: https://muni.cz/go/4cbec2

Botanické přednášky a semináře Brno - jaro 2021 ON-LINE

 

Přednášky a semináře začínají vždy ve čtvrtek v 16 hodin, a to buď jako videokonference v prostředí MS-Teams na adrese: https://muni.cz/go/4cbec2, nebo v klasické prezenční formě v Bohunickém kampusu Přírodovědecké fakulty MU, v posluchárně 114 pavilonu A11 (v závislosti na stupni epidemiologických opatření).

Kraj
Jihočeský kraj

Reminiscence zahraniční botanické exkurze na Slovensko - přednáška ON-LINE

ilustrační obrázek - pohled z Hrebienka na Lomnický štít, autor  Ing. Mgr. Jozef Kotulič, CC BY 3.0, převzato z Wikimedia Commons: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/48/Slovakia_Hrebienok_7.JPG

 

Poslední letošní přednáška pořádaná Jihomoravskou pobočkou ČBS a Ústavem botaniky a zoologie PřF MU bude o flóře a vegetaci Slovenska, a také o cestovatelských zážitcích. Půjde o shrnutí zahraniční exkurze, kterou pořádala PřF MU letos v září.

Přednáška se koná ve čtvrtek 17. 12. od 16:00 hodin.

Bohumil Mandák: Genomy merlíků ve víru evoluce - přednáška ON-LINE

Ilustrační obrázek - květy merlíku bílého (Chenopodium album agg.), autor: Harry Rose from South West Rocks, Australia, CC BY 2.0, převzato z: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/db/Chenopodium_album_flower1_%2814334755432%29.jpg

 

Další čtvrteční přednáška pořádaná Jihomoravskou pobočkou ČBS a Ústavem botaniky a zoologie PřF MU bude věnována merlíkům (rod Chenopodium). Nové poznatky o evoluci jejich genomů představí Bohumil Mandák.

Přednáška se koná ve čtvrtek 10. 12. od 16:00 hodin, proběhne on-line.

Připojit se můžete přes MS Teams nebo přes webový prohlížeč: https://muni.cz/go/4cbec2