Jarní exkurze do okolí Prahy

Kontaktní osoba
Romana Štěpánková
Kontaktní e-mail

32. cyklus jarních exkurzí ČBS a katedry botaniky PřF UK do okolí Prahy                                  

9. 4. 2022        Hopsa hejsa z Brandejsa za xerotermní květenou, vedoucí Petr Petřík.          

Z hlavní vlakové stanice Brandýs nad Labem se vydáme městem kolem památných stromů až nad údolí Hrušovského potoka, na něhož si brousí zuby postupující zástavba. Při sestupu nás překvapí udržované širokolisté suchomilné trávníky i zbytky mokřádků. Budeme postupovat kolem Hrušovského rybníka, kde v zářezu silnice roste křivatec český, až dojdeme do našeho cíle na PP Kuchyňka. Tam se kromě zmíněného křivatce můžeme těšit na pryskyřník illyrský. V současnosti je na posledních dvou lokalitách domlouvána péče ve spolupráci s brandýskými skauty. Celá trasa je zde: https://mapy.cz/s/munamevupo

Sraz v 9:00 na nádraží Brandýs n. L. (krátce před tím tam příjíždí spoje od Prahy i okolí). Nazpět se lze vrátit do Brandýsa nebo jet autobusem z Brázdimi.                                               

23. 4. 2022      Po stopách Jindřicha Suzy za lišejníky, mechy a cévnatými rostlinami na suché vršky jižně od Berouna, vedoucí Zdeněk Palice, Zdeněk Soldán a Pavel Špryňar. 

Od vlakového nádraží v Berouně po polních cestách na jih přes návrší Ratinka, Malý Koledník a okolo lomu Kosov zpět do Berouna.        

Sraz v 8:55 v Berouně před vlakovým nádražím (z Prahy je možné jet např. osobním vlakem v 7:51 z Hlavního nádraží nebo v 7:58 ze Smíchovského nádraží, příjezd do Berouna v 8:42).                               

7. 5. 2022        Ze Svatého Jana vyhlídkovou cestou do Berouna, vedoucí Tomáš Tichý.       

Skalní vegetace na Dlouhé skále (jarní efemery, Silene nemoralis), možná korálice v bučinách na Herinkách, Iris aphylla nad Hostimí, Adonis vernalis na Čihadle, Poa badensis na Lištině, Lathyrus pannonicus, Anemone sylvestris a Daphne cneorum na západním okraji lesa. Sraz v 9:50 ve Svatém Janu pod Skalou. Busem ze Zličína v 8:35 do Berouna (možno též vlakem), přestup na bus v Berouně, zastávka U černého koně v 9:29, příjezd do Svatého Jana v 9:46. Odjezd z Berouna do Prahy možný vlakem každou půlhodinu.

14. 5. 2022      Lužní lesy a louky v Polabí, vedoucí Jindřich Chrtek.

Rezervace Louky u Choťánek a Libický luh (severní část).  

Odjezd Praha hlavní nádraží 8:08, příjezd Poděbrady 9:00 (sraz v Poděbradech po příjezdu vlaku), zpět z Libice nad Cidlinou (vlak, každou hodinu).

21. 5. 2022      Karlické údolí, vedoucí Jaroslav Vojta a Michal Procházka.      

Převážně lesnatá krajina ve východní části Českého krasu (vápnomilné bučiny, suťové lesy, habřiny, teplomilné šípákové a mochnové doubravy), Adenophora liliifolia a spousta dalších „špeků“. Sraz na železniční stanici v Dobřichovicích v 9:55 (po příjezdu vlaku od Prahy, z Hlavního nádraží odjezd v 9:19). Zpět autobusem z Roblína v 15:07 na Nádraží Radotín.                                                                                               

28. 5. 2022      Za rostlinou roku a dalšími plevely na Kralupsko, vedoucí Michal Štefánek.

Převážně polní krajinou z Kralup přes Lešany do Velvar, k vidění budou vedle polních plevelů (určitě Adonis aestivalis, možná i Adonis flammea či Erysimum repandum) i xerotermní trávníky (např. Astragalus austriacus).    

Odjezd Praha-Masarykovo nádraží v 8:12, příjezd Kralupy nad Vltavou 8:45 (zde sraz); návrat vlakem z Velvar nejspíše v 15:49 s přestupem v Kralupech (možno i dříve v 14:49 nebo naopak později v 16:49).

3. 6. 2022 (pátek!)     Co vše roste na Toulcově dvoře? Vedoucí Petr Karlík.

Nenáročná exkurze na páteční odpoledne. Navštíveny budou zachovalé biotopy a představeny budou také matečnice — pěstební plochy pro Pražskou regionální směs lučních semen. Vstup do areálu bude zajištěn zdarma. Sraz v 15:00 na zastávce autobusu “Toulcův dvůr” v Praze-Hostivaři.

Příloha Velikost
Jarní exkurze do okolí Prahy_2022 280.67 KB