Floristický kurz ČBS Přerov (10. 7. - 16. 7. 2022) - registrace

Kontaktní osoba
Romana Štěpánková
Kontaktní e-mail

Floristický kurz ČBS Přerov (Olomoucký kraj) 10. 7. – 16. 7. 2022

Kurz organizačně zajišťuje Moravskoslezská pobočka ČBS ve spolupráci s ústředím ČBS, organizují Michal Hroneš, Zbyněk Hradílek a Michal Štefánek.

Pro účastníky kurzu je zajištěno ubytování (ve dvoulůžkových pokojích, sociální zařízení a sprchy na chodbě) v Domově mládeže a stravování formou polopenze v jídelně SŠZe Přerov (https://www.sszeprerov.cz/). Domov mládeže a školní jídelna se nachází v areálu školy na adrese Osmek 367/47, Přerov. Na každém patře je malá kuchyňka (vybavená lednicí, rychlovarnou konvicí a mikrovlnkou) a klubovna s TV. Stravování formou snídaní (maxi snídaně formou švédského stolu, ze které si připravíte i studený oběd) a večeří lze objednat (viz přihláška na kurz). K večerním setkáváním budou účastníci využívat sál v přízemí DM.

Kurzovné pro členy ČBS 650 Kč, pro ostatní 1100 Kč. Kurzovné, objednané ubytování a stravování budou hradit přihlášení a přijatí účastníci převodem nebo složenkou na základě informací, které obdrží v červnu. Přihlášku na floristický kurz zašlete na adresu sekretariátu ČBS, Benátská 2, 128 00 Praha 2, nebo e-mailem na adresu sekretariatatbotanospol [dot] cz do 13. 5. 2022. Kapacita kurzu je omezena, přednost mají členové ČBS.

Floristický kurz bude probíhat v srdci Hané, v prostoru zhruba ohraničeném městy Olomouc, Hranice, Hulín a Prostějov a vojenskými výcvikovými prostory Libavá a Březina. Přirozený střed této oblasti tvoří Přerov, který využijeme jako základnu. Budeme se pohybovat převážně na území termofytika a částečně také v teplejších oblastech mezofytika ve fytochorionech 21. Haná, 71. Drahanská vrchovina a 76. Moravská brána. Přestože celý prostor vyplňuje převážně fádní kulturní krajina, navštívíme pestrou škálu biotopů od lužních lesů, dubohabřin a doubrav, přes xerotermní trávníky, vlhké louky, pobřežní porosty a rybníky po polní mokřady a odkaliště cukrovarů. Exkurze plánujeme mimo jiné do NPR Žebračka, NPR Zástudánčí a PR Království (vše lužní lesy), NPP Hrdibořické rybníky (mokřady), NPR Hůrka u Hranic (dubohabřiny na vápenci) a NPP Za Hrnčířkou (xerotermní trávníky). Trasy povedou na lokality řady druhů, které mají na Hané ojedinělé výskyty v rámci ČR, např. potočnice drobnolistá (Nasturtium microphyllum), matizna bahenní (Angelica palustris) a ostřice přítupá (Carex obtusata). Těšit se můžete i na další vzácné druhy jako je šťovík bahenní (Rumex palustris), snědek pyrenejský kulatoplodý (Ornithogalum pyrenaicum subsp. sphaerocarpum), mochna malokvětá (Potentilla micrantha) a mnoho dalších. Floristický kurz bude věnován památce Vítka Grulicha.