City Nature Challenge 2022: Praha, Brno, Uherské Hradiště a České Budějovice (29. 4. - 2. 5. 2022)

 

Klání City Nature Challenge se v České republice koná letos již po páté, a sice ve dnech 29. 4. až 2. 5. 2022.

Stejně jako v uplynulých letech je cílem nasbírat v daném termínu co nejvíc pozorování živých organismů na území velkých měst. Vedle Prahy, Brna a Uherského Hradiště, kde probíhala akce i loni, se nově mohou zapojit také obyvatelé a návštěvníci Českých Budějovic.

Pozorování se zadávají prostřednictvím aplikace iNaturalist, která také slouží ke sdílení a prohlížení záznamů. Aplikace funguje jak z mobilních telefonů, tak přímo z webového rozhraní na stránce https://www.inaturalist.org . Stačí se jen zaregistrovat, a pak s telefonem nebo fotoaparátem vyrazit do městské přírody. Zapojit se může každý, i ten, kdo rostliny a živočichy nepozná. Aplikace k fotografiím sama přiřadí vizuálně podobné obrázky v okolí již zaznamenaných taxonů pro srovnání, nálezy následně také prochází další uživatelé aplikace a případně zpřesňují určení.

Jen v Praze se takto podařilo loni zaznamenat 11 671 pozorování, z toho šlo v 8 808 případech o pozorování rostlin (celkem 756 původních i zavlečených a pěstovaných druhů). Více o loňském ročníku naleznete na stránce projektu https://www.citynaturechallenge.cz/vysledky-cnc-2021/

Krom toho, že se tak mohou zájemci zábavnou formou seznámit s městskou přírodou, napomohou také mapování organismů (určené druhy a jejich lokality se stanou součástí otevřené mezinárodní databáze na stránkách https://www.gbif.org/ i nálezové databáze ochrany přírody ČR)

Národní muzeum a další instituce pořádají k projektu doprovodné akce pro školy i jednotlivce, více se dozvíte na stránkách projektu https://www.citynaturechallenge.cz

City Nature Challenge - banner