Výzva odborníků k MZe a MŽP: Kácením české lesy nezachráníme

 

České hospodářské lesy zažívají v posledních letech kalamitu. Hmyzí škůdci, houbové choroby a další patogeny v kombinaci s dlouhodobým suchem přetváří porosty smrků a borovic v holiny.

Vlastníci pozemků jsou povinni bezodkladně odstranit napadené stromy a také již mrtvé dřevo z kalamitních těžeb. Tato povinnost vyplývá z platné legislativy, zároveň je odklízení dřeva dotováno např. formou příspěvků na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity MZe.

Avšak zpracování dřeva z nahodilých těžeb, zejm. v případě mladých stromů, není rentabilní. Vzhledem k rozsahu zasažených porostů a nedostatku pracovních sil je omezena též fytosanitární funkce tohoto opatření (odumřelé stromy jsou většinou těženy až poté, co je škůdci, brouci ze skupiny kůrovců, opustili).

Přitom je přítomnost tlejícího dřeva klíčová pro zachování mimoprodukčních funkcí lesa (z hlediska zachování biodiverzity, fixace uhlíku apod.).

Pakliže se vlastníkovi lesa nevyplatí dřevo těžit, neměl by být k tomu nucen předpisy ani podmínkami dotací. Na tuto skutečnost upozorňuje výzva z Katedry ekologie lesa FLD ČZU v Praze ”Kácením české lesy nezachráníme”, která je adresována Ministrům zemědělství a životního prostředí a poslancům zemědělského výboru a výboru pro životní prostředí. ČBS je jedním ze signatářů.

Plný text výzvy naleznete zde.