Výsledky letošní Biosmršti

Kontaktní osoba
Kateřina Štajerová (Botanický ústav AV ČR)
Kontaktní e-mail

Do druhého ročníku bleskového mapování nepůvodních druhů živočichů a rostlin v ČR, které koordinovali vědci z Výzkumného ústavu rostlinné výrobyBotanického ústavu AV ČR, se zapojilo téměř 200 dobrovolníků. Z více než 400 pozorování se podařilo získat informace o 23 nepůvodních druzích, o výsledcích informuje Akademie věd ČR v tiskové zprávě (https://www.avcr.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/Biosmrst-2023-ovladl-pajasan-zlaznaty-a-slunecko-vychodni/).

Pro mapování bylo vybráno 18 druhů rostlin (přehled naleznete na https://botanospol.cz/cs/node/6965 nebo na stránkách projektu https://biosmrst.cz/). V průběhu akce, ve dnech 26. až 28. května, byl hlášen výskyt 13 z nich. Nejčastěji lidé zapisovali pajasan žláznatý (Ailanthus altissima), pozorován byl celkem 87krát. Druhým druhem v pořadí pak byla lupina mnoholistá (Lupinus polyphyllus) s 54 záznamy. V porovnání s pajasanem žláznatým i ostatními druhy však byla hlášena z více regionů, jak je vidět na mapkách níže.

přehled záznamů pořízených v rámci akce Biosmršť 2023 - rostliny (autorem je Pavel Pipek z Botanického ústavu AV ČR))
Přehled záznamů z akce Biosmršť 2023 — rostliny (autorem obrázku je Pavel Pipek z Botanického ústavu AV ČR).

Všechna pozorování zařazená do projektu v aplikaci iNaturalist naleznete na https://www.inaturalist.org/projects/biosmrst-2023. Záznamy zaslané přes aplikaci BioLog si zájemci mohou vyfiltrovat na stránce https://biolog.nature.cz/biolog/cz/Maps#1. Všechny validní údaje budou následně převedeny do Nálezové databáze ochrany přírody (https://portal.nature.cz/nd/) a mohou tak nalézt uplatnění při praktické ochraně přírody.

Česká botanická společnost je jedním z partnerů projektu.