Aktuální poznatky o jeřábu džbánském (Sorbus gemella)

Autor/autoři
Jiří Velebil, Roman Businský, Martin Lepší, Petr Lepší
Abstrakt

Jeřáb džbánský (Sorbus gemella) je endemitem České republiky, který vznikl hybridizací mezi j. břekem (S. torminalis) a pravděpodobně j. dunajským (S. danubialis) v unikátních podmínkách oblasti Džbánu. Díky převažujícímu apomiktickému rozmnožování je morfologicky uniformní a jen vzácně se kříží s j. břekem.

Provedený podrobný průzkum jeho rozšíření ukázal, že populace druhu čítá minimálně 1500 jedinců a vyskytuje se na mnohem větší ploše, než bylo doposud známo. Podle současných znalostí je druhým nejhojnějším endemickým jeřábem České republiky.

I přes relativně vysoký počet jedinců je druh oprávněné hodnotit jako kriticky ohrožený, a to především kvůli geograficky omezenému rozsahu jeho rozšíření a stárnutí populace. Ohrožení spočívá v pěstování stinného lesa, zarůstání světlých míst, vysokých stavech zvěře, eutrofi zaci a ruderalizaci lesních porostů. Druh by měl být podpořen pěstováním světlých lesů a v případě, že bude nadále docházet k ničení přirozené obnovy zvěří, také oplocením vybraných ploch. K úspěšné reprodukci a k zachování evolučních procesů je nezbytné na lokalitách podporovat také ostatní druhy jeřábů. Vhodné by též bylo navrhnout nejbohatší populace k přímé územní ochraně.

V součinnosti s realizací vhodného managementu autoři příspěvku doporučují budoucí sledování dynamiky dílčích populací druhu zejména v jejich jádrových částech a na plochách po nedávné holosečné těžbě.

Rubrika
Rok
2023
Ročník
58
Číslo
2
Stránka
173
Příloha
Příloha Velikost
Appendix (.pdf) 102.38 KB