J. Květ: Dvojí částečná obnova mokřadní vegetace bývalého Kobylského jezera na JV Moravě

Datum události
Kontaktní osoba
Kateřina Woodard
Kontaktní e-mail
Kraj

Místo konání: Katedra botaniky PřF UK, Benátská 433/2, 128 00 Praha 2 — Nové Město

Jan Květ přednese přednášku na téma “Dvojí částečná obnova mokřadní vegetace bývalého Kobylského jezera na JV Moravě” dne 18. 3. 2024 v Krajinově posluchárně od 17 hodin. Přednáška zároveň bude vysílána on-line. Odkaz k připojení se: https://meet.google.com/tkx-jjrp-ymq.

Anotace: Kobylské jezero bylo mělké jezero o rozloze cca 1000 ha, asi největší přirozené jezero na území dnešní ČR), napájené říčkou Trkmankou. V průběhu druhé třetiny 19. století bylo koryto Trkmanky přeloženo, prohloubeno a voda z jezera do něj odvedena povrchovou drenáží (příkopy). Odvodněné jezerní dno bylo přeměněno na zemědělské pozemky využívané tehdy nově vzniklým císařským (od r. 1918 státním) statkem. Jeho povinností bylo též udržovat odvodňovací systém a čistit pravidelně dno Trkmanky. Od začátku 2. světové války plnil statek tuto povinnost jen občas a nedbale. Navíc po r. 1948 vzrostl přísun usazenin splavených ze scelených polí v horní části povodí Trkmanky. Důsledkem toho bylo nedostatečné odvodnění zemědělsky využívaného bývalého jezerního dna. Ve srážkově bohatých letech 1960-67 (s výjimkou suššího r. 1964) proto Kobylské jezero prodělalo svůj první, tentokrát spontánní, návrat na cca ⅔ své původní rozlohy. Po roce 2000 se voda díky revitalizačním projektům městyse Kobylí a obce Terezín vrátila na 2 místa na ploše bývalého jezera: (a) nově zřízené mokřadní biocentrum „Ostrůvek“ blízko Kobylí; (b) bývalou přírodní památku „Slanisko Zápověď“ blízko Terezína.

Přednáška se zaměří hlavně na výzkum navázaný na první částečný návrat Kobylského jezera z l. 1965-1967, ve kterém opět prohloubená Trkmanka znovu odvodnila všechny zatopené nebo podmáčené části někdejšího jezera.

Výzkumem na v l. 1960-67 opět vniklých mokřadech se zabývali pracovníci ekologického oddělení Botanického stavu ČSAV v Brně a rovněž brněnského Ústavu pro výzkum obratlovců ČSAV, s pomocí kolegů z Třeboně a Průhonic, a také studentů v Brně nebo Praze.

Přednáška pojednává o:

(a) Stručné historii Kobylského jezera včetně obou jeho částečných obnov.

(b) Rekonstrukci pravděpodobného průběhu rekolonizace zatopených nebo podmáčených částí Kobylského jezera mokřadní a vodní vegetací v l. 1960-67.

(c) Odhadu sezónní dynamiky populace ondatry pižmové (Ondatra zibethica) kolonizující obnovenou mokřadní oblast Kobylského jezera, a o vlivu přednostního využívání orobince širokolistého (Typha latifolia) ondatrami na uspíšení jeho záměny rákosem obecným (Phragmites australis).

(d) Odhadech produkce a vertikální distribuce nadzemní biomasy a zásoby minerálních živin (N, P, K, Ca, Mg, Na) a popelovin v biomase živých rostlin a o ondatrami urychleného návratu živin z rostlin zpět do vody a půdy.

Přednáška proběhne v rámci přednáškového cyklu, který pořádá Česká botanická společnost ve spolupráci s Katedrou botaniky PřF UK.

Lokalita