City Nature Challenge 2024: Praha, Brno, Uherské Hradiště, České Budějovice, Ostrava, Veselsko


City Nature Challenge je projekt, který formou soutěže vybízí veřejnost ke sledování výskytu organismů na území velkých měst. Letos toto klání proběhne ve dnech 26. až 29. dubna. V rámci ČR se budou moci zapojit lidé v Praze, Brně, Uherském Hradišti, Českých Budějovicích a nově také v Ostravě a na Veselsku. Česká botanická společnost je jedním z partnerů akce.

Pozorování organismů se zadávají prostřednictvím aplikace iNaturalist, která také slouží ke sdílení a prohlížení záznamů (https://cs.wikipedia.org/wiki/INaturalist). Aplikace funguje jak z mobilních telefonů, tak přímo z webového rozhraní na stránce https://www.inaturalist.org. Stačí se zaregistrovat, s telefonem nebo fotoaparátem vyrazit do městské přírody a pořizovat snímky všeho živého. Pozorování pak může zadat každý, i ten, kdo vyfocené organismy nepozná. Aplikace k fotografiím sama přiřadí vizuálně podobné obrázky určených taxonů z okolí, nálezy následně také prochází další uživatelé aplikace a určení případně zpřesňují. Soutěží se v počtu zadaných pozorování.

Národní muzeum a další instituce pořádají k projektu také doprovodné akce pro školy i jednotlivce. Jednou z nich je víkend otevřených dveří v Kroužkovací stanici Národního muzea, kde budete moci potkat v sobotu i stánek České botanické společnosti. Navštívit můžete i exkurzi podél Dalejského potoka. Doprovodný program dalších partnerů projektu naleznete na stránkách https://www.citynaturechallenge.cz.

banner City Nature Challenge 2024

Akce slouží, kromě seznámení širší veřejnosti s městskou přírodou, také k mapování organismů (určené druhy a jejich lokality se stanou součástí otevřené mezinárodní databáze na stránkách https://www.gbif.org/ i nálezové databáze ochrany přírody ČR http://ndop.nature.cz/).

Uživatelé, kteří jsou ochotni uvést v aplikaci své jméno a příjmení, a také kontrolovat správnost údajů o lokalizaci nálezu se mohou navíc připojit i do projektu, který je spravovaný přímo Českou botanickou společností. Jejich pozorování pak budou po schválení garanty zařazeny i do databáze Pladias. Více v popisu projektu na iNaturalist.org a v časopise Živa (článek Česká flóra: projekt České botanické společnosti na portále iNaturalist).