Vliv výšky vodní hladiny na vývoj semenáčků Alisma gramineum

Autor/autoři
Zdenka Hroudová, Petr Zákravský
Abstrakt

Je známo, že amplituda výskytu a zřejmě i ekologické optimum druhu Alisma gramineum Gmel. (žabníku trávovitého) jsou oproti našim ostatním druhům (A. plantago-aquatica L., A. lanceolatum With.) posunuty do hlubší vody; A. gramineum může i kvést v submersní formě, nicméně rozmnožování ze semen bylo často pozorováno na obnažené půdě.

V přírodě je výskyt tohoto druhu často nepravidelný. Někdy se objeví v hustém emersním porostu v důsledku předchozího poklesu vodní hladiny buď na obnaženém dně nebo v mělké (10-30 cm) vrstvě vody, pak se v několika dalších letech nemusí objevit vůbec a přetrvává patrně pouze v semenech uložených na dně; někdy se vyskytuje po několik let pouze v submersní formě.

Jak dlouho může přežívat v této formě pod vodou není přesně známo; submersní rostliny mohou být patrně často floristy přehlédnuty. A. gramineum se obvykle vyskytuje trvale v určité oblasti, kde se může nacházet střídavě v různých letech na různých blízkých lokalitách.

V kultuře se tento druh pěstuje obtížněji než ostatní dva druhy; podle zkušeností autorů příspěvku při pěstování v mělké vodě (0-5 cm) nevydržel většinou déle než dva roky.

Je zřejmé, že obnova populací A. gramineum závisí na vyklíčení semen a je podmíněna poklesem vodní hladiny a obnažením dna. Další osud takto vzniklých rostlin závisí pravděpodobně na vodním režimu stanoviště v následujících letech.

Jaká je tato závislost se pokusili autoři článku zjistit v kultivačním experimentu, prováděném v pokusné zahradě BU AV ČR v Průhonicích v r. 1992-94.

Článek je součástí digitální knihovny MZK, dostupný zde.

Rubrika
Rok
1998
Ročník
33
Číslo
2
Stránka
219