Opatovický rybník u Třeboně (vodní plocha 165 ha, 433 m n. m., 48° 59’ s. š., 14° 46’ v. d.) je příkladem produkčního rybníka využívaného pro chov kaprů a částečně i pro rekreační účely; zároveň zůstává jeho litorální vegetace zachována alespoň na části pobřeží tak, že umožňuje výskyt některých vzácnějších druhů rostlin i hnízdění ptactva.
Protože Opatovický rybník je důležitým centrem biodiversity rostlinných i živočišných druhů, je navržen к ochraně jako přírodní rezervace. Aby tato ochrana měla smysl, je nezbytné znát vnější vlivy, které by mohly negativně působit na celý ekosystém, a nalézt optimální režim při obhospodařování rybníka. Vegetace rybníka je dlouhodobě pod silným antropickým tlakem, což může vést ke kvalitativním i kvantitativním změnám v rostlinných společenstvech.
Tyto změny je možno dobře posoudit, protože stav litorální vegetace Opatovického rybníka byl v minulosti zdokumentován. Spolu se stanovištními faktory a ekofysiologií jednotlivých dominant byly pobřežní porosty podrobně studovány v rámci Mezinárodního biologického programu (IBP) před více než 20 lety.
V rámci projektu “Ekologická funkce mokřadů”, realizovaného třeboňským pracovištěm Botanického ústavu AV ČR za podpory MZP byl v r. 1992 opětně studován stav litorálních porostů tohoto rybníka, aby bylo možno zjistit trend vegetačních změn a posoudit případný vliv antropické zátěže a získat tak podklady pro usměrnění managementu rybníka i dalších aktivit člověka v jeho okolí.
Článek je součástí digitální knihovny MZK, dostupný zde.