Databázový systém pro projekt přehledu vegetace České republiky

Autor/autoři
Milan Chytrý
Abstrakt

Od roku 1989 je českými fytocenology pro editaci fýtocenologických tabulek a uchovávání vegetačních dat široce využíván program FYT, resp. EDIFYT (E. Brabec, Botanický ústav AV ČR Průhonice, srovnej Kučera 1992). Tento program umožňuje uživatelsky velmi jednoduchým a přátelským způsobem provádět všechny základní operace jako zadávání dat včetně dat hlavičkových, úpravu tabulek manuálním i automatickým přeskupováním řádků a sloupců, práci se synoptickými tabulkami, přípravu výstupních souborů pro tisk nebo pro další zpracování v textovém editoru a řadu dalších velmi užitečných věcí. Výhodou tohoto programuje i hardwarová nenáročnost. FYT je neocenitelným a naprosto vyhovujícím pomocníkem pro editaci tabulek a práci na menších fýtocenologických projektech zahrnujících do cca 200-350 (—400) fýtocenologických snímků (podle druhové bohatosti a heterogenity vegetace).

Lze jej však jen velmi obtížně použít pro práci s velkými soubory, která začíná být nezbytným předpokladem vytvoření skutečně daty podloženého přehledu vegetace České republiky a jeho začlenění do mezinárodního projektu European Vegetation Survey. Pro tento projekt, který je zatím jen neformálně organizován zvláštní pracovní skupinou pod záštitou Mezinárodní společnosti pro studium vegetace (IAVS), byl vyvinut standardní databázový systém TURBO(VEG) (Flennekens 1995), který je v současné době distribuován do různých evropských zemí na ta botanická pracoviště, která budou spolupracovat na projektu European Vegetation Survey, resp. na projektech národních vegetačních přehledů.

V článku je uveden popis programu, diskutována jeho využitelnost pro realizaci přehledu vegetace České republiky i standardy, které by při práci s programem měly být dodržovány. V závěru je uvedena výzva ke spolupráci a nabídka zmiňovaného softwaru.

Článek je součástí digitální knihovny MZK, dostupný zde.

 

Rok
1996
Ročník
31
Číslo
2
Stránka
193