V polovině dubna vyšlo další číslo časopisu Botanika.
Dozvíte se zde, jak zajímavým předmětem studia může být pyl. Tento žlutavý prášek, který řada lidí vnímá hlavně jako nepříjemný alergen, je tvořen jednotlivými pylovými zrny. Jejich tvar je druhově specifický, zároveň jsou značně odolná. Z pylových profilů zakonzervovaných např. v rašeliništích tak lze dovodit, jak vypadala okolní vegetace před mnoha lety.
Rašeliniště jsou tématem i dalšího příspěvku. Rašelina se dříve těžila na tzv. borkovištích, docházelo tak sice k likvidaci dnes vzácné rašeliništní vegetace, zároveň tak mimoděk vznikaly biotopy, které v současné krajině chybí. Jak je s ohledem na dnešní stav rašelinišť obnovit? I o tom si v článku přečtete.
Dále je v časopise ukázán praktický projekt propojující botaniky se zoology a zemědělci zaměřený na úhory a biodiverzitu. Naleznete zde také odpověď na otázku, zda rostliny mají paměť, a jak vznikají suchozemské ostrovy.
V tomto vydání je také představen vstavač kukačka (Anacamptis morio, syn. Orchis morio), Rostlina roku 2021 vyhlášená Českou botanickou společností. Informace o této zajímavé a ohrožené orchideji si můžete přečíst zde (článek je zveřejněn s laskavým souhlasem redakce časopisu Botanika).
Číslo je zakončeno tradičně botanickými zahradami coby součástí kulturního dědictví, na své si přijdou i menší děti.
Časopis vydává Botanický ústav AV ČR, je k dostání v knihkupectví Academia (49 Kč), na e-mailové adrese níže si také můžete objednat předplatné (150 Kč za 2 čísla ročně + balné a poštovné). Předplatitelé získávají zdarma elektronickou verzi.
Starší čísla v pdf formátu jsou dostupná na adrese https://www.ibot.cas.cz/botanika/?page_id=362&lang=cs
- Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit