K záměru regulovat koryto řeky Bečvy se Česká botanická společnost (ČBS) vyjádřila již v roce 2020 (viz https://botanospol.cz/cs/node/2714). Tehdejším stanoviskem se ČBS vymezila od záměru výstavby „vodního díla Skalička“, které by výrazně negativně zasáhlo do říčního a příbřežního ekosystému. Ve stanovisku naopak ČBS apelovala na hledání přírodě blízkých protipovodňových řešení. Ačkoliv návrhy takovýchto řešení existují (např. studie Unie pro Moravu — http://www.uprm.cz/) a Povodí Moravy několik lokálních přírodě blízkých protipovodňových opatření realizovalo i přímo na Bečvě, v rámci multikriteriální analýzy pro A6 PÚR žádné takové řešení nebylo uvažováno jako možná varianta.
Současná uvažovaná varianta protipovodňové ochrany na Bečvě v blízkosti Hustopečí nad Bečvou je suchý poldr. Jakkoliv je tato varianta k přírodě šetrnější než vodní dílo, stále se jedná o velkou stavbu, která zásadně naruší současnou strukturu říčního koryta a na něj vázaný říční ekosystém.
Stanovisko České botanické společnosti k hodnocení záměru výstavby „suchého poldru Skalička“ na řece Bečvě naleznete v příloze (.pdf).
Fotografie stávajících, v rámci ČR ojedinělých, štěrkových a štěrkopísčitých náplavů, naleznete ve fotogalerii.
- Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit