poloparazitické rostliny

Ecology of rhinanthoid Orobanchaceae: Within- and between-site processes in metapopulations of selected grassland species.

Autor(ka)
Blažek, Petr
Rok
2018
Typ práce
Dizertační práce
Místo
Jihočeská univerzita, Přírodovědecká fakulta, Katedra botaniky.
Poznámky a/nebo abstrakt

The thesis is focused on the ecology of grassland hemiparasitic Orobanchaceae species, with the focus on Rhinanthus spp., which are vulnerable to modern landscape changes. Various aspects of their population ecology were explored to provide comprehensive information about their ecological requirements. In addition, the parasitic effect of Rh. major on Calamagrostis epigejos was explored.

Biologie poloparazitického druhu Melampyrum nemorosum.

Autor(ka)
Adamec, Vojtěch
Rok
2013
Typ práce
Magisterská práce
Místo
Jihočeská univerzita, Přírodovědecká fakulta, Katedra botaniky.
Poznámky a/nebo abstrakt

Tato práce se zabývá rozšířením a důležitými aspekty biologie (hostitelským spektrem, vlivem poloparazita na společenstvo a základními fyziologickými vlastnostmi) kriticky ohroženého časného ekotypu poloparazitické rostliny Melampyrum nemorosum (Orobanchacea) v České republice.

Můžeme potlačit rostlinné invaze pomocí parazitických rostlin?

Autor(ka)
Sedláčková, Barbora
Rok
2019
Typ práce
Bakalářská práce
Místo
Masarykova Univerzita, Přírodovědecká fakulta, Ústav botaniky a zoologie.
Poznámky a/nebo abstrakt

Invaze nepůvodních rostlin jsou v současné době jedním nejvýznamnějších faktorů ohrožujících biodiverzitu v globálním měřítku. Zajímavou možností regulace invazních druhů je bi.ologická kontrola pomocí poloparazitických rostlin, které jsou schopné potlačit růst invazních jedinců a snížit jejich celkovou biomasu. Prvním cílem práce je dokumentace anatomické struktury a funkčnosti haustoriálního napojení mezi poloparazitickým Rhinanthus alectorolophus a invazním Solidago gigantea. Anatomie byla pozorována na tenkých parafinových řezech barvených floroglucinolem. Na zhotovenýnch preparátech byly viditelné plně vyvinuté struktury haustoria a napojení xylémových cév poloparazita na xylémové cévy hostitele. To dokazuje, že pozorovaná haustoria byla zcela funkční a R. alectorophus je schopný parazitace na S. gigantea. Druhým cílem bylo založení pilotního výsevového experimentu pro demonstraci vlivu R. alectorolophus na S. gigantea a vegetaci jím invadovanou. Experiment byl založen na PP Na cvičišti u Mikulova. Na experimentálních plochách bylo pozorováno uchycení poloparazita, ale interakce mezi druhy a vliv na vegetaci nemohly být zatím prokázány kvůli krátkému trvání experimentu.