Rostlina roku 2021 - vstavač kukačka

Česká botanická společnost se rozhodla vyhlašovat ”Rostlinu roku”. Touto iniciativou chce ČBS upozornit širokou veřejnost na významné, ohrožené či jinak zajímavé druhy naší květeny, a vybízet tak k zájmu o rostliny, jejich sledování i praktické ochraně.

Pro rok 2021 byla hlavním výborem České botanické společnosti vybrána jedna z našich původních orchidejí, vstavač kukačka (Anacamptis morio, syn. Orchis morio).

Autorem ilustrační fotografie je Petr Bauer.

fotografie vstavače kukačky - autor: Petr Bauer

 

Ekolist: Rostlina roku 2021? Vstavač kukačka

ilustrační obrázek - vstavač kukačka (Anacamptis morio), autor: Jiří Brabec, CC BY 3.0 CZ

 

Ano, titulem “Rostlina roku 2021” se pyšní vstavač kukačka (Anacamptis morio, syn. Orchis morio).

Titul “Rostlina roku” udělujeme významným, ohroženým, či jinak pozoruhodným druhům naší flóry od letoška, akci jsme představili také na stránkách deníku Ekolist:

Rostlina roku 2021 na stránkách časopisu Botanika

obálka časopisu Botanika 1/2021

 

Česká botanická společnost se rozhodla každoročně vyhlašovat Rostlinu roku, a to právě od letoška. Pro rok 2021 byla hlavním výborem České botanické společnosti vybrána jedna z našich původních orchidejí, vstavač kukačka (Anacamptis morio, syn. Orchis morio).

Tisková zpráva: Rostlina roku - vstavač kukačka

ilustrační obrázek - vstavač kukačka (Anacamptis morio), autor: Hana Jeřábková, CC BY 3.0 CZ

Praha, 10. 4. 2021

Česká botanická společnost se rozhodla každoročně vyhlašovat Rostlinu roku, a to právě od letoška. Inspirací byla akce Pták roku, která je již od roku 1992 organizována Českou společností ornitologickou. Touto iniciativou chce ČBS upozornit širokou veřejnost na významné, ohrožené či jinak zajímavé druhy naší květeny, a vybízet tak k zájmu o rostliny, jejich sledování i praktické ochraně.