Rostlina roku 2022 - hlaváček letní

Hlavní výbor České botanické společnosti vyhlašuje rostlinou roku 2022 hlaváček letní (Adonis aestivalis). Po vstavači kukačce (Anacamptis morio) jde o druhou rostlinu v historii ČBS, které byl tento titul propůjčen.

V průběhu roku vyjdou populárně-naučné články věnované tomuto druhu a jeho ochraně. Na některé z jeho lokalit budou směřovat exkurze ČBS, veřejnost se také může zapojit do mapování.

Autorem ilustrační fotografie je Barbora Čepelová.

hlaváčke letní (Adonis aestivalis)

 

Quo vadis, Adonis aestivalis?

Obálka časopisu Botanika 1/2022

 

Na stránkách časopisu Botanika vychází první z popularizačních textů o letošní rostlině roku, hlaváčku letním (Adonis aestivalis). Dočíst se zde můžete o jeho ekologii i problematice jeho ochrany, součástí příspěvku je také obrazová tabule věnovaná porovnání květů červenokvětých hlaváčků.

Celý článek ve formátu pdf je ke stažení zde.

Exkurze za Rostlinou roku a dalšími plevely na Kralupsko

Ilustrační obrázek - hlaváček letní (Adonis aestivalis), autor: Michal Štefánek

 

Převážně polní krajinou z Kralup přes Lešany do Velvar, k vidění budou vedle polních plevelů, hlaváčku letního (Adonis aestivalis), a možná i hlaváčku plamenného (Adonis flammea) či trýzele rozkladitého (Erysimum repandum), také xerotermní trávníky, kde se vyskytuje např. kozinec rakouský (Astragalus austriacus).

Odjezd Praha-Masarykovo nádraží v 8:12, příjezd Kralupy nad Vltavou 8:45 (zde sraz); návrat vlakem z Velvar nejspíše v 15:49 s přestupem v Kralupech (možno i dříve v 14:49 nebo naopak později v 16:49).  

Kraj
Středočeský kraj
Exkurze za Rostlinou roku a výsledky managementu v pískovně u Němčan
Ilustrační obrázek - hlaváček letní (Adonis aestivalis), autor: Michal Štefánek
Hana Jeřábková Ne 08. 05. 2022 - 22:14

 

Projdeme se podél Komořanské stepní stráně a okolo biopásů na Vokrámy. Po cestě prozkoumáme plevelovou vegetaci a ověříme výskyt rostliny roku hlaváčku letního (Adonis aestivalis). Zpět přes Dražovický nebo Letonický hájek na autobus.

Sraz na autobusové zastávce v Podbřežicích v 8.45. Autobus č. 602 odjíždí z Brna Zvonařky v 7.51.

Vedoucí exkurze: Jaroslav Podhorný

Kraj
Jihomoravský kraj