botanická zahrada

Strategie šíření rostlin; ukázky plodů a semen vybraných čeledí.

Autor(ka)
Jašková, Lada
Rok
2020
Typ práce
Bakalářská práce
Místo
Masarykova Univerzita, Přírodovědecká fakulta, Ústav botaniky a zoologie.
Poznámky a/nebo abstrakt

Moje bakalářská práce měla za cíl připravit expozici pro Botanickou zahradu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity na téma: Jak cestují rostliny po krajině. Expozice by měla seznámit laickou veřejnost se způsoby šíření rostlin a ukázat semena a plody našich běžných čeledí. Expozice se sestává ze dvou částí: První část, ekologická, zobrazuje strategie šíření rostlin. Součástí je i téma šíření nepůvodních druhů, ukázka našich významných invazních druhů a názorná mapa světa s naznačenými původními areály. Této části jsou věnovány čtyři nástěnky velikosti 2 × 1 metr. Druhá část je zaměřena na 9 vybraných čeledí napříč systémem rostlin s důrazem na známé a typické zástupce naší flóry. Součástí jsou semena a plody z vlastních sběrů (celkem 137 druhů). Tato část je na pěti nástěnkách o velikosti 2 × 1 metr. V obou částech jsem použila textové popisky, fotografie (více než polovinu vlastních), vlastní ilustrační kresby, semena, plody a další doplňkové materiály.

Diverzita sinic a řas vodních nádrží a jezírek v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Zuzana Mruzíková So 15. 01. 2022 - 18:49
Autor(ka)
Synková, Klára
Rok
2019
Typ práce
Bakalářská práce
Místo
Masarykova Univerzita, Přírodovědecká fakulta, Ústav botaniky a zoologie.
Poznámky a/nebo abstrakt

V této práci se věnuji determinaci sinic a řas v jezírkách a vodních nádržích Botanické zahrady Masarykovy univerzity. Vzorky byly odebrány v průběhu jedné vegetační sezóny s cílem zjistit aktuální diverzitu sinic a řas jednotlivých typů mikrohabitatů. Byly odebrány vzorky planktonu, metafytonu, epilitonu, epibryonu, perifytonu, epipelonu a epizoonu. Během odběru byly měřeny fyzikálně-chemické vlastnosti vody, a to pH, teplota vody a konduktivita. Součástí práce je i porovnání jednotlivých lokalit, a to i v čase. Celkově bylo v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity determinováno 164 taxonů, a to 79 druhů rozsivek, 68 druhů ostatních řas, 16 druhů sinic a jeden druh bakterie.

Sinice a řasy skleníků v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

Autor(ka)
Synková, Klára
Rok
2021
Typ práce
Magisterská práce
Místo
Masarykova Univerzita, Přírodovědecká fakulta, Ústav botaniky a zoologie.
Poznámky a/nebo abstrakt

Práce se zabývá determinací sinic a řas ve sklenících v botanické zahradě Přírodovědecké fakulty MU. První část práce zahrnuje literární rešerši týkající se obecně sinic a řas a zařazení této tématiky do vzdělávacích programů. Součástí kapitoly didaktika jsou i pracovní listy, a to jak pro skleníky, tak i pro venkovní expozici. Ve druhé části jsou poté výsledky výzkumu s tabulkami, kde jsou vypsány jednotlivé nalezené druhy. Celkem bylo determinováno 135 taxonů, a to 29 druhů sinic, 76 druhů rozsivek a 30 druhů ostatních řas. Vzorky byly odebírány během let 2019 až 2021. Součástí práce jsou i fototabule rozsivek, sinic i ostatních řas.

Univerzitní botanické zahrady v Praze (1775-1975)

“…jest jisto, že styk s přírodou a ovšem i její znalost člověka velice zušlechťuje, a tak působí proti zhoubným vlivům rušného života městského…” Tak uvádí slova Karla Domina čtenáře do knihy o historii univerzitních botanických zahrad v Praze. První část je věnována Botanické zahradě na Smíchově v letech 1775-1890. Další pak mezidobí v letech 1891-1898, kdy se rozhodovalo o přemístění univerzitní zahrady (Smíchovská byla zničena povodní). Volba padla na Slupskou stráň, kde se Botanická zahrada PřF UK nachází dodnes.